Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Podsumowali kolejny sezon działania roweru miejskiego

Facebook Twitter

Pandemia odbiła się na tegorocznym zainteresowaniu rowerami miejskimi. Był poślizg, nie zawsze dopisywała pogoda. Dlatego wypożyczeń było tym razem mniej, ale cykliści skorzystali z nich prawie 80 tys. razy.

Za to system działał dłużej, bo jeszcze w listopadzie.

Trochę się obawiałem, że pandemia wystraszy Częstochowian, jest ich mniej, ale to zrozumiałe – później zaczęliśmy trochę, pogoda też w tym roku nie sprzyjała rowerzystom takim, którzy nie są rowerzystami codziennymi, bo były miesiące, że albo padało albo było zimno, więc mimo wszystko te prawie 90 tys. wypożyczeń uważam, że to jest fajny wynik i kiedy startował system w pierwszym roku to taki wynik byłby dla mnie marzeniem. Mam nadzieję, że w przyszłym roku te rowery miejskie będą dalej tak popularne wśród Częstochowian. Każdy przejazd rowerem to jest mniej CO2 w powietrzu i powietrze świeższe. 

Zapytaliśmy o podsumowanie zakończonego sezonu, społecznego konsultanta w mieście do spraw infrastruktury rowerowej. Jak mówi Łukasz Kot, teraz miasto planuje zmienić operatora systemu roweru miejskiego. W grudniu zostanie ogłoszony przetarg. Są też na kolejny sezon planowane pewne zmiany:

Troszkę inaczej chcemy skonstruować umowę z nowym operatorem, bo firma NextBike kończy na koniec roku z nami współpracę, więc musimy w drodze przetargu wyłonić nowego wykonawcę. Mamy nadzieję, że ta umowa będzie dla miasta bardziej elastyczna, jeżeli chodzi o powstawanie nowych stacji. Nie chcemy rowerów zmieniać, natomiast chcemy, żeby być może powstawały mniejsze takie stacje modułowe w dzielnicach, gdzie nie ma bloków, są tylko domy. Chcemy być bardziej elastyczni, natomiast szczegółów nie możemy za bardzo zdradzać dopóki nie ogłosimy postępowania. 

Nie wykluczone że powstaną mniejsze, ale liczniejsze stacje w kolejnych dzielnicach. Na ponowny rozruch systemu trzeba poczekać do wiosny 2021, wszystko wskazuje na to że rowery wrócą na stacje 1 kwietnia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 lipca 2021