Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Poczesna pod Częstochową też chce budżetu obywatelskiego dla swoich mieszkańców

Facebook Twitter

Rada Gminy otrzymała już projekt uchwały w sprawie uruchomienia takiego finansowania zadań, które wybiorą najbardziej zainteresowani. Dzięki temu wydzielona kwota w ramach budżetu może pomóc zrealizować pomysły ważne i potrzebne dla mieszkańców.

Zwykle przeznacza się na ten cel od 0,5 do 1% rocznego budżetu gminy.

To jest zjawisko, które w Częstochowie ćwiczymy od 7 lat. Sprawdza się to na co dzień.  Poczesna jest jedną z najbogatszych gmin powiatu częstochowskiego i wydaje się, że jako społeczeństwo dorośliśmy już do tego, żeby współdecydować razem z władzami miasta, gminy – w naszym wypadku. Na co te pieniądze będą wydawane? Dzięki temu można zbudować grupę liderów lokalnych, którzy będą poszukiwali i przygotowywali projekty do realizacji. 

Poczesna pod Częstochową, ma największe dochody gminy w przeliczeniu na 1 mieszkańca w całym powiecie. Mieszkańcy również mogą włączyć się w ich dysponowanie, argumentują radni oraz Robert Chądzyński ze Stowarzyszenia w Gminie Poczesna…

Pojawiały się pomysły, które wychodziły ze strony naszego Stowarzyszenia i one nie zawsze się spotykały z jakimśtam przychylnym spojrzeniem władz. Czasami one wymagały finansowania czy współfinansowania. W tej chwili ta sytuacja uległa poprawie i wpłynie ten projekt pod obradę komisji i zostanie przedłożony raczej do głosowania. Byłoby dobrze, gdyby w roku 2021 można było już z tego budżetu korzystać. 

– dodaje Robert Chądzyński. Głównymi pomysłodawcami wdrożenia w Poczesnej Budżetu Obywatelskiego są społecznicy oraz część lokalnych radnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj