Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Po raz 11. rozpoczyna się Budżet Obywatelski. Od dziś (27.05) składamy wnioski

Facebook Twitter

Właśnie rozpoczyna się w Częstochowie kolejna, 11. edycja Budżetu Obywatelskiego. Znów możemy współdecydować o tym, jak wydać prawie 10 mln zł na potrzebne wokół nas zmiany, projekty i inwestycje.

Budżet obywatelski w Częstochowie
fot.czestochowa.pl

Budżet Obywatelski

Nabór pomysłów rozpoczyna się właśnie dziś (27.05) i potrwa do 20 czerwca. Są też zmiany w regulaminie budżetu:

Agata Wierny: To jest moment, w którym można składać swoje pomysły, propozycje zadań. W tym roku bardzo ważna nowość, do zadania o charakterze ogólnomiejskim niezbędne będzie dołączenie listy z podpisami 60 osób, które popierają nasz projekt. Taką listę można znaleźć na naszej stronie internetowej, wydrukować ją, zebrać podpisy, zeskanować lub fotografować i wysłać razem z wnioskiem i takie zadania, które będą miały te listy, będą dalej weryfikowane.

Jak mówi Agata Wierny z częstochowskiego magistratu, w pierwszej fazie trwa nabór projektów z listami poparcia, później nastąpi weryfikacja i ocena tych propozycji:

Agata Wierny: Żeby zgłosić swój pomysł, wchodzimy na stronę internetową, bo można to zrobić wyłącznie online. Wchodzimy na stronę internetową, wypełniamy wszystkie pola, czyli imię i nazwisko osoby, która składa taki pomysł, opisujemy swoje zadanie, dajemy fajny, chwytliwy tytuł i taka nowość, dołączamy w tym roku listę podpisów.

W tej edycji projektodawcy będą musieli również bardzo mocno postarać się o odpowiednią promocję – aby zadanie mogło wejść do realizacji, musi przekroczyć w głosowaniu minimalny próg poparcia – czyli 1000 pkt dla projektów ogólnomiejskich i 300 pkt dla dzielnicowych. Nowością będzie też podgląd wyników na żywo na stronie Budżetu Obywatelskiego. Sami kształtujemy charakter zgłaszanych pomysłów:

Agata Wierny: To osoba, która zgłasza zadanie, decyduje czy zadanie ma charakter ogólnomiejski, czy dzielnicowy. Jeśli ma dzielnicowy charakter, nie musimy dołączać listę podpisów, jeśli ma charakter ogólnomiejski, to 60 podpisów na liście będzie niezbędna i sprawdzane. W tym roku do wydania prawie 10 milionów złotych także warto składać swoje pomysły.

Zachęcała Agata Wierny z częstochowskiego magistratu z referatu odpowiadającego za prowadzenie Budżetu Obywatelskiego. Tegoroczne głosowanie odbędzie się od 23 września do 7 października.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj