Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Po jurajskich warowniach, które warto odwiedzić. MCiT przypomina o bezpieczeństwie

Facebook Twitter

Czerwiec jak dotąd zachęca do aktywności fizycznej, dlatego na krótki wypad w naszych okolicach warto polecić warownie jurajskie. Malownicze szlaki można przemierzać na wiele sposobów, zawsze pamiętajmy jednak o bezpiecznej turystyce, radzą specjaliści.

fot. Pixabay

Krótkie wycieczki na miarę swoich możliwości podpowiada przewodnik Daniel Zalejski:

Daniel Zalejski: Warownie są świetnym pretekstem, żeby wyruszyć na Szlak Orlich Gniazd. Jednodniowy spacer pod pretekstem zwiedzenia jednej warowni, jednocześnie ze spacerem wokół niej. Można przechodząc z jednej warowni do drugiej poznać przepiękne walory krajobrazowe Jury. Przez najpiękniejsze trasy przechodzą piesze szlaki turystyczne, dlatego warto się ich trzymać, żeby nie tracić czasu na chodzenie przez jałowe tereny, a szlakami zdobywać przestrzenie Jury.

Pamiętajcie, aby odpowiednio się zaopatrzyć i wyposażyć, podczas wędrówki po Jurze mogą przydać się przedmioty, które odpowiedzialny turysta zawsze ma w plecaku:

Daniel Zalejski: Każdy szlak jest wymagający dla osób, które uwielbiają siedzieć na kanapie. Warto pamiętać, żeby ze sobą zabrać butelkę wody, polecam sportową odzież, warto mieć zawsze ze sobą naładowany telefon. Pamiętajmy – w terenie nie zawsze jest zasięg, dlatego warto mieć ze sobą papierową mapę. Jeżeli planujemy wypad na Jurę poza główne atrakcje, polecam zapisać nr do GOPRu 601 103 100 lub zainstalować na swoim smartphonie aplikację „Ratunek”.

Przedstawiciel Informacji Turystycznej w Częstochowie uczula, aby nie ignorować wymogów bezpieczeństwa, na Jurze co sezon zdarzają się bowiem liczne interwencje ratowników górskich:

Daniel Zalejski: Zdarzało się tak, że np. ludzie w dobrych warunkach pogodowych wychodzili z domu np. na grzyby, a później w lesie, który przez wiele kilometrów jest jednorodny, po prostu się gubili. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wrócić, zawsze możemy w aplikacji „Ratunek” kliknąć 3 razy kółeczko i ktoś albo po nas przyjedzie (jak będziemy poszkodowani) albo wskaże nam kierunek marszu.

Zwiedzajmy malowniczą Jurę, ale odpowiednio przygotowani i zawsze z myślą o naszym bezpieczeństwie

– zachęcał przewodnik na Jurze Daniel Zalejski.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj