Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pożary traw i nieużytków – Częstochowa i nasz powiat niechlubnym liderem

Facebook Twitter

Od początku roku w województwie śląskim spłonęło już 260 hektarów nieużytków, to tyle, ile zajmuje 366 boisk do piłki nożnej. Takie dane podaje Komenda Wojewódzka Straży Pożarnej w Katowicach. Od stycznia 10 tysięcy strażaków- zarówno zawodowych jak i ochotników- wyjeżdżało blisko 1500 razy.

fot. Suhas Rawool/ Pixabay

Według danych opubikowanych wczoraj (10.05.) od początku maja było już ich 89. Najwięcej pożarów odnotowano w powiecie częstochowskim i w samej Częstochowie. To suche liczby, za które odpowiadają ludzie, przekonani, że wypalenie nieużytków użyźni glebę. Za każdym razem taki ogień stanowi realne zagrożenie dla środowiska, ale też pobliskich lasów i zabudowań: „Pożar suchej trawy bardzo szybko może wymknąć się spod kontroli”- podkreślają ratownicy.

Od początku roku straż pożarna dysponowana była 1 429 razy do pożarów traw i nieużytków rolnych. W akcjach wzięło udział ponad 10 tyś. strażaków PSP i OSP. W pożarach poszkodowane zostały 3 osoby. Spłonęła powierzchnia 260 hektarów – to tyle, ile zajmuje niemal 366 boisk do piłki nożnej. Najwięcej pożarów odnotowano w powiecie częstochowskim i m. Częstochowa – 179, pow. będzińskim -127 oraz Sosnowcu 117. W kwietniu strażacy w województwie śląskim gasili 721 pożarów, od początku maja było już ich 89.

Za większość tych pożarów odpowiedzialny był człowiek. Przyczyną była najczęściej bezmyślność i przekonanie, że wypalanie użyźnia glebę. Nic bardziej mylnego. Wypalanie nieużytków nie tylko niszczy glebę, ale jest wyjątkowo niebezpieczne. Wystarczy nagły podmuch wiatru bądź zmiana jego kierunku, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe. Pożar suchej trawy bardzo szybko może wymknąć się spod kontroli i rozprzestrzenić. Za każdym razem stanowi realne zagrożenie dla pobliskich lasów i zabudowań.

Strażacy przypominają, że wypalanie traw i nieużytków jest nie tylko niebezpieczne, ale też niedozwolone. Grozi, za nie kara grzywny lub aresztu. W przypadku zauważenia pożaru należy natychmiast zadzwonić pod numer 998 lub 112.

Państwowa Straż Pożarna prowadzi kampanię „STOP POŻAROM TRAW”, która ma na celu zmniejszenie liczby pożarów traw oraz podniesienie świadomości ludzi w zakresie zagrożeń związanych z podpalaniem nieużytków rolnych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj