Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Plenerowe imprezy w mieście ze szczególnymi udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami

Facebook Twitter

Plenerowe imprezy w Częstochowie jeszcze bardziej dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Mają gwarantować wszystkim łatwiejszy dostęp i uczestnictwo w wydarzeniach.

fot. czestochowa.pl

To nowe wytyczne, jakie wdrożono już w naszym mieście.

Marcin Breczko: Biorą udział także osoby z niepełnosprawnościami, osoby z różnymi ograniczeniami czy specjalnymi potrzebami i osoby te powinny móc uczestniczyć w tych wydarzeniach masowych w sposób możliwie najbardziej komfortowy, pozbawiony przeszkód. Na wniosek społecznika osób z niepełnosprawnościami zostały wprowadzone wytyczne, które na stałe gwarantują odpowiednie standardy, ułatwiające dostęp do miejskich wydarzeń plenerowych.

Jak mówi Marcin Breczko z biura prasowego w Urzędzie Miasta, będzie zapewniony łatwiejszy dostęp i właściwe zaplecze, co zapewni zarówno samorząd, jak i zewnętrzni organizatorzy imprez.

fot. czestochowa.pl

Wszystkie zalecenia zebrano jako akt prawa lokalnego. Np. miejsca imprez powinny gwarantować parking czy wygodny dojazd komunikacją miejską:

Marcin Breczko: Będą zalecane jako swego rodzaju dobra praktyka. Wytyczne dotyczą szeregu kwestii podstawowych podczas imprez masowych. Wybór miejsca: należy również opracować opis dotarcia do miejsca imprezy. Podczas wydarzeń będzie działał punkt pomocowo-informacyjny dla osób ze szczególnymi potrzebami. Będzie strefa dla osób z niepełnosprawnością ruchową z oddzielnym wejściem, do której dostęp nie będzie ograniczony przez innych uczestników.

Osobne wejścia, możliwość uzyskania informacji, dojazd czy miejsca siedzące, pozwolą cieszyć się imprezami plenerowymi również osobom na wózkach czy z ograniczeniami ruchowymi. W dokumencie jest zagwarantowane szczególne podejście do osób niepełnosprawnych:

Marcin Breczko: W tej strefie będą miejsca siedzące, dodatkowa ochrona. Innym zaleceniem będzie także pierwszeństwo w punktach gastronomicznych dla osób z niepełnosprawnościami czy dla kobiet w ciąży. Będzie się też musiała znaleźć przynajmniej jedna toaleta o odpowiednio przestronnym wnętrzu, z uchwytami przy ścianach czy antypoślizgową podłogą.

– informował Marcin Breczko z częstochowskiego magistratu. Zgodnie z nowymi przepisami przygotowano już Frytkę OFF, podobnie miasto zaplanuje najbliższe plenerowe imprezy, jak sierpniowe Dni Częstochowy.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2024