Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Plany Zagospodarowania Przestrzennego ulicy Legionów. 360 zgłoszonych zastrzeżeń

Facebook Twitter

Nowy Plan Zagospodarowania okolic ulicy Legionów wzbudził niepokój wśród mieszkańców i poruszenie w dzielnicy. W lutym mieszkańcy czy przedsiębiorcy mogli przekazywać swoje opinie.

Plany Zagospodarowania Przestrzennego ulicy Legionów. 360 zgłoszonych zastrzeżeń

Liczne uwagi zgłoszone do Planu Zagospodarowania Przestrzennego ulicy Legionów

Efektem jest 360 zgłoszonych zastrzeżeń. Co na to Urząd Miasta?

Włodzimierz Tutaj: Jest tam rzeczywiście 360 uwag, z tym, że wiele z nich jest jedno brzmiących. Ich autorami są zarówno radni Miasta Częstochowy, Rada Dzielnicy, jak i przede wszystkim osoby fizyczne, a także część firm z tego rejonu. Lista nie uwzględnionych uwag zostanie przekazana Radzie Miasta wraz z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wówczas, kiedy ten projekt stanie na sesji Rady Miasta i będzie głosowany.

– mówi Włodzimierz Tutaj z częstochowskiego magistratu.

Nowy plan ma na celu stworzenie warunków dla rozwoju zabudowy produkcyjno-usługowej. Mieszkańcy obawiają się, że w ich sąsiedztwie powstaną zakłady, które będą miały szkodliwy wpływ na środowisko oraz zdrowie ludzi.

Krystyna Stefańska: Zostały pominięte zapisy, że w okolicach ulicy Odlewników i Hallera nie będzie budowanych żadnych instalacji znacząco oddziałujących na środowisko. Czyli nie wpisana została tam kompostownia, spalarnia śmieci, składowisko materiałów niebezpiecznych, produkcja paliwa alternatywnego czy też masztów 5G i innych takich instalacji, które mogą szkodzić ludziom. Tego nie umieszczono, a wiadomo, że jeżeli nie jest zapisane, to jest dozwolone.

– to wzbudziło największy niepokój, mówi radna częstochowska Krystyna Stefańska.

Plany Zagospodarowania Przestrzennego ulicy Legionów. 360 zgłoszonych zastrzeżeń

fot. pixabay.com / jwvein

Plany Zagospodarowania Przestrzennego kontra mieszkańcy

Nadal ciągnie się sprawa firmy, która na działce przy ul. Legionów zamierza wybudować wytwórnię nawozów organicznych z odpadów komunalnych. Chociaż prezydent Krzysztof Matyjaszczyk nie wydał jej decyzji środowiskowej, to firma cały czas walczy. Obszar objęty nowym projektem planu zagospodarowania dotyczy aż 98 ha i znajduje się w granicach Mirowa oraz Zawodzia-Dąbia. Jakich inwestycji mieszkańcy nie chcieliby w swoim sąsiedztwie?

Halina Szewczyk: Nie chcielibyśmy naprawdę tych takich najbardziej niebezpiecznych, czyli spalarnia śmieci i kompostowni. Niedawno powstały różne nowe też domy, urodziły się też nowe dzieci w rodzinach, a tu nagle inwestycje, które nam przeszkadzały bardzo w funkcjonowaniu i młodemu pokoleniu, no i starszemu też, które już są też świadome starsze rodziny, bardziej schorowane. Także bardzo miasto miasto, aby nic takiego tutaj wokół nie powstało.

– dodaje Halina Szewczyk, mieszkanka Zawodzia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj