Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Plany rewitalizacji przyszpitalnego parku na Parkitce, to szansa dla pacjentów i mieszkańców

Facebook Twitter

Szpital Wojewódzki na Parkitce ma ambitne plany przeobrażenia zaniedbanego parku przy ul. Bialskiej na terenie lecznicy, w atrakcyjny obszar rekreacyjny.

Plany rewitalizacji

Plany rewitalizacji przyszpitalnego parku na Parkitce

Park przeznaczony byłby nie tylko do odpoczynku dla pacjentów, ale i dla okolicznych mieszkańców:

Łukasz Połatyński: Zaczęły się prace, jak ten park ma wyglądać, komu ma tak naprawdę służyć, powstały z tego pomysłu dwie strefy. Strefa dla pacjentów naszego szpitala, jak również strefa dla dzieci, są to osobne strefy. Pamiętajmy jest to Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego. W parku ma powstać plac zabaw dla najmłodszych. Natomiast dla naszych pacjentów taka strefa ciszy, tężnia solankowa, drzewostan zostaje. Brakuje nam jednak tego cienia i zieleni.

Pomysł rewitalizacji zielonego obszaru przy częstochowskim szpitalu przedstawia dyr. Łukasz Połatyński. Takie zadanie trafiło do Wojewódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Teraz musi zdobyć jeszcze głosy i poparcie mieszkańców. Zyskać mają miejsce dla siebie spacerowicze i dzieci:

Łukasz Majewski: Przy pawilonie dziecięcym, w tej części, którą będziemy chcieli odnowić, pojawią się przede wszystkim nowe ławki, nowe chodniki dlatego, że te, które są, już do użytku nie nadają, oświetlenie, które jest, będzie wymienione na oświetlenie energooszczędne w pełni. Kawałeczek dalej są pergole, które zostaną odnowione, gdzie pojawi się też roślinność i to, co ważne, ta ścieżka edukacyjna, o której tak chętnie wspominamy przy okazji tego całego projektu.

Zniszczone ławeczki na terenie parku

To pierwszy etap i przymiarki dla odnowienia szpitalnego parku, mówi rzecznik placówki Łukasz Majewski. Są jednak plany, by później to miejsce z ogromnym potencjałem stale rozwijać:

Łukasz Połatyński: Cały park będzie odnowiony, łącznie z oświetleniem, ławeczkami. Rewitalizacja konkretnie terenu, też będziemy chcieli mieć miejsca dla osób, które będą chciały poleżeć np. na kocu. Ten taki pierwszy etap, żeby można było korzystać z całości, natomiast mamy plany, żeby ten park w dalszym ciągu rozwijać.

Dodaje dyrektor szpitala przy Bialskiej Łukasz Połatyński.

przyszpitalny park na Parkitce

Wszystko rozbija się o pieniądze. Pomysł zgłosiła do budżetu Obywatelskiego na Śląsku częstochowska radna Marta Salwierak. Koncepcja w tym etapie mówi o kosztach rzędu 931 tys. zł. Docelowo ma to być miejsce do rekreacji dla dzielnicy, może powstać ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi czy siedliska cennych owadów:

Łukasz Majewski: Jakieś informacje o drzewostanie, o roślinności, która tutaj się znajduje, no i przede wszystkim także hotele dla owadów. Kawałeczek dalej na lewo będzie tężnia solankowa, a środki są niezbędne dlatego, że projekt zakłada wydatek niepełny milion złotych, więc to jest całkiem sporo pieniędzy, szpital ze swoich środków nie byłyby w stanie udźwignąć takiej sumy. Pojawił się też taki pomysł na to, żeby mieszkańcy, którzy tutaj są z okolic, czyli z dzielnicy Parkitka, mogli również skorzystać z tego parku.

Podsumowuje rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Łukasz Majewski.

przyszpitalny park na Parkitce

Jeżeli uda się przegłosować takie zadanie prace mogą być zrealizowane już w przyszłym roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj