Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

PKP przypomina o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych

Facebook Twitter

W czasie wakacji najważniejsze jest bezpieczeństwo. Dlatego Częstochowę odwiedzili ambasadorzy akcji propagowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe. Ambasadorzy Bezpieczeństwa tłumaczą jak uniknąć tragedii i zachować bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych.

Najczęściej popełniamy błędy, które prowadzą do wypadków:

Wypadków na przejazdach jest stosunkowo dużo. Tak ze statystyki, powiem Państwu, w 2018 roku mieliśmy 208 wypadków, w 2019 roku –  189 wypadków, no teraz za pierwsze półrocze mamy już 8o wypadków, więc tych wypadków jest stosunkowo dużo, aczkolwiek jest tendencja spadkowa. 

– statystyki nie są optymistyczne, informowała nas Ewa Płonka zastępca dyrektora ds. eksploatacji Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie. Zwróćmy na to uwagę, jeżeli samochodem podróżujemy do nieznanych nam miejsc, a po drodze pokonujemy np. przejazdy kolejowe. Zbawienne dla kierowców mogą okazać się żółte naklejki…

W momencie kiedy dany użytkownik przejazdu jadąc samochodem, znajduje się na przejeździe i dojdzie do jakiegoś uszkodzenia samochodu bądź do zatarasowania przejazdu – dzwoni na numer 112. Na każdym przejeździe, na krzyżach Andrzeja, na ramieniu znajduje się właśnie przyklejony ten numer. Jak zadzwoni na 112, automatycznie zgłasza się dyspozytor zakładowy bądź ekspozytura kierowania ruchem i wstrzymujemy ruch.

Na twarze i głosy kampanii dotyczącej bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych, PKP wybrało panie. Akcja ma zasięg ogólnopolski, a ostatnio zawitała też do Częstochowy. Kolejarze instruowali kierowców, wręczali ulotki, zwracali uwagę na żółte ostrzegawcze naklejki. Kobiety są ponoć bardziej opanowane i odpowiedzialne…

W najnowszej odsłonie kampanii Linii Kolejowych ambasadorkami bezpieczeństwa są kobiety, które głosem rozsądku upominają swoich mężów/ ojców/ synów, żeby na tych przejazdach uważali. Oczywiście w ramach inwestycji tworzone są także bezkolizyjne skrzyżowania torów z drogami, m.in. w Jaworznie-Szczakowej taki wiadukt powstał. Jest to tworzone po to, żeby to bezpieczeństwo podwyższyć, żeby kierowcy bezpiecznie na drugą stronę torów przejechali, nie czekając na rogatkach.

– apelowała Katarzyna Głowacka z PKP PLK. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Przedstawiciele PKP przypominają, że jeżeli znaleźliśmy się samochodem na torach i zamknęły się za nami rogatki to musimy zrobić wszystko by jak najszybciej opuścić przejazd.

Jeśli zdarzy się, że kierujący pojazdem znajdzie się z różnych powodów na przejeździe i rogatki zamykają się, to tę rogatkę wyjazdową trzeba wyłamać i ratować swoje życie. Dużo kierowców o tym nie wie, wtedy trzeba się ratować, wyłamać tę rogatkę a jest wyłamywalna i ratować swoje życie.

Radziła Ewa Płonka z Zakładu Linii Kolejowych w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj