Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Piroman z Lisowa. Jest akt oskarżenia w sprawie podpalenia budynków gospodarczych

Facebook Twitter

25-letni piroman odpowie za podpalenia budynków gospodarczych w Lisowie w powiecie lublinieckim. Do pożaru na ul. Stawowej doszło nieco ponad rok temu- 3 czerwca 2023 roku. Wówczas, po zauważeniu dymu właściciel posesji zdołał jeszcze wyprowadzić z pomieszczeń 14 sztuk bydła.

Piroman z Lisowa

Piroman z Lisowa

W wyniku pożaru zniszczeniu uległy jednak budynki chlewu i stodoły oraz maszyny i narzędzia rolnicze o łącznej wartości blisko pół miliona złotych:

Tomasz Ozimek: W trakcie śledztwa Prokuratury Rejonowej w Lublińcu ustalono, że kilka minut przed pożarem właściciel posesji zauważył mężczyznę, który przyglądał się budynkom. Na podstawie analizy zapisów nagrania z kamer, które znajdowały się w pobliżu miejsca zdarzenia, stwierdzono, że mężczyzną tym był. Radosław J. Uzyskano także opinię biegłego z zakresu pożarnictwa, z której wynika, że przyczyną pożaru było zainicjowanie materiału pirotechnicznego lub zaprószenie ognia.

– jak mówi prokurator Tomasz Ozimek. Radosław J. odpowie nie tylko za straty finansowe, ale też za zmuszanie nieletniego chłopca do sprzedaży papierosów elektronicznych w szkole w Lisowie, groził mu też podpaleniem jego domu. Przesłuchany przez prokuratora 25-latek nie przyznał się do zarzucanych mu przestępstw:

Tomasz Ozimek: W złożonych wyjaśnieniach stwierdził, że 3 czerwca ubiegłego roku przebywał na terenie posesji w Lisowie przy ulicy Stawowej, jednakże nie pamięta, co tam robił, gdyż był wówczas pod wpływem alkoholu. Na podstawie opinii biegłych z zakresu psychiatrii, stwierdzono, że w chwili popełnienia zarzucanych mu czynów, Radosław J. był poczytalny. Jednocześnie biegli rozpoznali u niego zaburzenia nawyków i popędów w postaci piromanii.

Radosław J. już wcześniej był karany za podpalenia, dodaje prokurator:

Tomasz Ozimek: W toku śledztwa na wniosek prokuratora sąd zastosował najpierw wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie, które jednakże na skutek zażalenia obrońcy, zostało uchylone przez sąd odwoławczy. W przeszłości Radosław J. był karany m.in. za przestępstwa zniszczenia mienia poprzez podpalenie szeregu obiektów na karę 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Co teraz grozi 25-letniemu piromanowi z Lisowa? Przestępstwo zniszczenia mienia znacznej wartości jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Lublińcu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024