Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pilotażowy program pomocy dla młodych mam w powrocie do pracy

Facebook Twitter

Pilotażowo dzięki inicjatywie Powiatowego Urzędu Pracy i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, kilkanaście kobiet po urodzeniu dziecka, będzie mieć ułatwiony powrót na rynek pracy.

fot. Pixabay

Wdrażany jest właśnie nowy program aktywizacji dla osób bezrobotnych:

Marcin Biernat: Jest to narzędzie pilotażowe. Odpowiedzieliśmy na konkurs ministerstwa, żeby zrobić projekt wdrażając nowe, innowacyjne metody aktywizacji zawodowej, wrzucić do tych, które wynikają z katalogu ustawowego, dodaliśmy parę elementów innowacyjnych dla mam, które powracają na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Mamy parę elementów, które stwarzają takie bariery na rynku pracy, przede wszystkim  niechęć pracodawców ze względu na potencjalną absencję takiego pracownika. Drugi to także sam pracownik, który ma barierę mentalną dotyczącą przełamania swojej strefy komfortu i wyjścia po dłuższym okresie na rynek pracy.

Jak mówi Marcin Biernat, zastępca dyrektora w częstochowskim PUP, pilotaż pomoże przełamać te bariery każdej ze stron. Matki małych dzieci będą mogły znów zarobkować, otrzymają wsparcie na opiekę nad swoimi dziećmi, dodatkowo program wspiera też pracodawców?

Marcin Biernat: Zaproponowaliśmy promesę zatrudnienia, gdzie pracodawca dostaje wynagrodzenie przez okres roku czasu za osobę, którą zatrudni. Dodatkowo także ta osoba bezrobotna, która podjęła tę pracę, będzie miała refundację na opiekę nad dzieckiem w wysokości 1000 zł, czy to będzie forma opiekunki, żłobka czy przedszkola, a także bon na odzież biznesową, czyli ten pierwszy element wejścia do pracodawcy, plus dodatkowe pieniądze za brak absencji chorobowej. Drugi element to jest działalność gospodarcza i tutaj też dofinansujemy opiekę dla dzieciaka, które zostaje plus wyposażenie stanowiska pracy, otworzenie działalności gospodarczej.

Nowatorskie działania aktywizujące młode mamy, mają wesprzeć też odważne osoby w podejmowaniu własnych kroków na rynku. Projekt pomoże paniom, które zdecydują się też na otwarcie własnej firmy. Urzędnicy przyznają, że chętnych kobiet do udziału nie brakowało:

Marcin Biernat: Tak, jesteśmy w trakcie spotkania z beneficjentkami projektu. Póki co nie wnoszą żadnych negatywnych uwag do realizacji tego projektu. Natomiast ten projekt jeszcze będzie trwał pół roku, okres trwałości to rok i jesteśmy w połowie tego projektu. Mam nadzieję, że ministerstwo, jeżeli to jest program pilotażowy, to też uwzględni te działania już do normalnych działań na rynku pracy, tego wsparcia dla kobiet, dla tej grupy docelowej, już nie tylko w formie pilotażu dla 15 osób, ale obejmie środkami szerszą grupę. Chodzi mi o elementy, które zawsze stwarzały problem przy powrocie matek na rynek pracy

– informował Marcin Biernat z Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2023