Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Piesi i rowerzyści dziś (31.07.) pod lupą policjantów

Facebook Twitter

Od rana na drogach w całym kraju trwa akcja NURD, czyli Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego. Drogówka zwraca szczególną uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie przygląda się, czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Komenda Główna Policji przedstawia jednocześnie statystyki - tylko podczas wakacji w 2018 roku piesi uczestniczyli w 1085 wypadkach drogowych, zginęły 133 osoby, a 995 zostało rannych.

Większość tych zdarzeń spowodowali kierowcy samochodów, którzy nie udzielali pieszemu pierwszeństwa. Niestety znaczna część wypadków miała miejsce na przejściach dla pieszych. Akcja NURD potrwa do 22.00

Policja przypomina:
Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
Pamiętajmy!

Partnerstwo na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego prowadzi do zwiększenia także naszego bezpieczeństwa.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj