Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pies w mieście na smyczy, ale czy obowiązkowo w kagańcu? Słuchacz pyta, a Straż Miejska odpowiada

Facebook Twitter

Pies w mieście na smyczy, ale czy obowiązkowo w kagańcu? Spacer z psem dla właściciela czworonoga to codzienność, ale nasz słuchacz dopytuje, czy częstochowianie którzy mają pod opieką czworonoga, pamiętają jeszcze o przepisach?

Policja przypomina Pies w mieście
fot. pixabay.com

Słuchacz dopytuje: Pies w mieście na smyczy, ale czy obowiązkowo w kagańcu?

Artur Kucharski: Chciałem poruszyć sprawę na temat smyczy i psów. Jakie są przepisy? Bo dużo teraz psów bez smyczy albo na długich smyczach bez kagańca. Mam przykre doświadczenia, a ludzie po prostu sobie nic z tego nie robią. Naprawdę to jest temat niebezpieczny ze względu na małe dzieci i nawet dorosłych.

nieczystości po czworonogach

fot.pixabay

Pytanie skierowaliśmy do pilnującej porządku w Częstochowie Straży Miejskiej. Regulamin utrzymania czystości mówi o tych sprawach krótko i jasno:

Artur Kucharski: Psy bez smyczy mogą przebywać tylko na tzw. wybiegach dla psów, których w Częstochowie jest kilka. Straż Miejska przypomina również, że zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, psy muszą posiadać obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Jak dodaje Artur Kucharski, psy rasy zaliczanej do tzw. niebezpiecznych muszą mieć podczas spaceru dodatkowo kaganiec:

Artur Kucharski: Straż Miejska w Częstochowie przypomina wszystkim właścicielom psów o obowiązku sprzątania po swoich pupilach w miejscach ogólnodostępnych oraz o obowiązku wyprowadzania psa na spacer na smyczy, a psa agresywnego na smyczy i w kagańcu.

Obserwacje wokół nas mogą świadczyć, że nie wszyscy ten regulamin znają, dlatego za strażnikami miejskimi przypominamy – idąc na spacer z psem, załóżcie pupilowi smycz i zabierzcie ze sobą jednorazowy woreczek, aby po nim posprzątać.

Należy przypomnieć, że zaśmiecanie miejsc publicznych jest wykroczeniem

– dodaje Artur Kucharski ze Straży Miejskiej w Częstochowie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024