Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pierwsza taka poradnia w mieście i subregionie – prehabilitacja na Parkitce od 10 lipca

Facebook Twitter

10 lipca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie otwarta zostanie Poradnia Prehabilitacji. Pacjenci otrzymają w niej kompleksową pomoc dietetyka, psychologa, fizjoterapeuty, farmaceuty, czy pielęgniarki.

prehabilitacja na Parkitce
fot.fb/Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie

Prehabilitacja na Parkitce

To nowość w placówce na Parkitce:

Kamila Przybylska: Ta poradnia prehabilitacji ma za zadanie przygotować pacjenta i jego organizm do ciężkiego wysiłku związanego z obciążeniem fizycznym, jak również i energetycznym, jakim jest np. operacja, chemioterapia, radioterapia i musimy pacjenta dobrze przygotować przed żeby miał mniej skutków ubocznych po tych zabiegach.

Mówi Kamila Przybylska koordynator ds. prehabilitacji i edukacji prozdrowotnej w Częstochowie. To nie tylko pierwsza tego typu poradnia w Częstochowie, ale i w całym subregionie północnym:

Kamila Przybylska: W poradni prehabilitacji pacjent uzyska opiekę dietetyka klinicznego, psychologa klinicznego, fizjoterapeuty, to będzie kompleksowe podejście do pacjenta, aby czuł się też zaopiekowany i żeby czuł, że nie został z tym wszystkim sam, żeby wiedział, co zrobić przed operacją. Poradnia prehabilitacji będzie dostępna dla wszystkich pacjentów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

Działanie poradni ma opierać się na kompleksowym przygotowaniu chorych do wymagających zabiegów:

Kamila Przybylska: Jeśli będziemy mieć pacjenta niedożywionego, to oczywiście przed operacją, czy też przed chemioterapią, musimy włączyć temu pacjentowi odpowiednią dietę, odpowiednie nawodnienie, żeby tych powikłań miał mniej. Musimy go odpowiednio przygotować, również fizjoterapeutyczne, czyli włączamy odpowiednie ćwiczenia, będzie również dostępny psycholog u nas w poradni.

Zapowiadała Kamila Przybylska z wojewódzkiej lecznicy w Częstochowie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024