Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pierwsi pacjenci z Ukrainy już na leczeniu w Miejskim Szpitalu Zespolonym

Facebook Twitter

W zeszłym tygodniu do Miejskiego Szpitala Zespolonego trafili pierwsi pacjenci z Ukrainy. Placówka podjęła ciężar leczenia osób przyjezdnych, choć jeszcze przed weekendem nie był rozwiązany problem z nadawaniem numerów PESEL dla obywateli Ukrainy.

fot. zsm.czest.pl

Teraz w konsekwencji rządowych decyzji, uchodźcy mają mieć zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną.

Przede wszystkim pomagamy, leczymy i później się pytamy o dokumenty, zaświadczenia, czy trzeba pomóc w wyrobieniu tego dokumentu. Muszę powiedzieć, że z zapowiedzi, które słyszymy Narodowy Fundusz Zdrowia i inne instytucje kontrolujące szpital również będą tak do tego podchodzić. Dlatego czynimy swoje, pomagamy i leczymy.

Wojciech Konieczny – dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego przyznaje, że leczenie uchodźców w Częstochowie ułatwia też fakt, że placówka ma w kadrze pracowników z Ukrainy.

Mamy lekarkę i pielęgniarki, i na innych stanowiskach pracy ludzi, którzy już znają polski, polski medyczny i w razie potrzeby mogą tłumaczyć. To jest taka pomoc, która jest bardzo potrzebna, bo jeżeli trafia pacjent i trudno się dogadać, to ta pomoc jest utrudniona. Mamy również inne możliwości, jako załoga szpitala pomagamy w różny sposób, załatwiamy różne sprzęty osobom, które są związane ze szpitalem, czyli rodzinom czy znajomym naszych ukraińskich pracowników.

Ustawa o możliwości nadawania numerów PESEL powinna być gotowa o wiele wcześniej

– dodaje Wojciech Konieczny. Brakuje bowiem w opiece nad pacjentami ze wschodu systemowych rozwiązań. Podkreślają to samorządy, lekarze i organizacje pomocowe:

Mam wrażenie, że ten czas trochę pod tym względem był lekko stracony. To nie tak, że jest jakaś tragedia, bo pomoc idzie, ale mogły te ustawy być gotowe, czekać w szufladzie i powinny być wyjęte w pierwszym dniu.

Wraz z lokowaniem uchodźców w województwie, również częstochowski szpital spodziewa się większej liczby osób, które będą wymagały pomocy medycznej. Naszym rozmówcą był Wojciech Konieczny – dyr. miejskiej lecznicy.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj