Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pierwsi pacjenci w szpitalu tymczasowym mają pojawić się już za 3 tygodnie

Facebook Twitter

W poniedziałek (02.11) ruszyła jego budowa w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

fot. materiał prasowy

To szpital dla Śląska, w którym znaleźć ma się pół tysiąca miejsc:

Wszystkie w oparciu o instalację tlenową, gdzie 100 z tych 500 będzie również dla pacjentów, którzy będą wymagali podpięcia do respiratora. Będzie to naprawdę w pełni wyposażony, profesjonalny szpital, który ma być takim szpitalem wsparcia dla całego regionu. 

– mówił wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. Co jeszcze znajdzie się na terenie szpitala tymczasowego?

Oprócz tego będzie wyposażony w pracownię tomografii komputerowej, pracownię USG, pracownię endoskopową. Będzie gotowy do przyjmowania pacjentów. Zachęcamy wszystkich i zapraszamy wszystkich do współpracy przy tworzeniu tego szpitala poprzez rekrutację przez naszą stronę internetową. Przy pełnym obłożeniu łóżek, czyli 500 pacjentów jeżeli byśmy mieli, potrzebujemy około 450 pielęgniarek, około 15o lekarzy. Oczywiście będzie to wynikało od stopnia obłożenia łóżek pacjentów, także tutaj będziemy dobierali w zależności od ilości pacjentów przebywających w szpitalu. 

– dodaje dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach, Piotr Grazda. 142 medyków potwierdziło już swoją gotowość i chęć do pracy w szpitalu tymczasowym, ale to wciąż za mało. Sprzęt będzie pochodził z rządowej agencji rezerw materiałowych i z zakupów uzupełniających prowadzonych przez szpital.

Hala będzie podzielona jakby na dwie duże przestrzenie – przestrzeń, gdzie będą łóżka respiratorowe i ta część obejmująca 400 łóżek z pozostałymi łóżkami. Strukturalnie będą tutaj wydzielone takie boxy od 20 do 25 pacjentów funkcjonujące praktycznie jak oddziały, każdy z odrębną opieką lekarską, pielęgniarską i obsługą. Będzie tych boxów około 22-23. 

Równocześnie zwiększana jest liczba łóżek w szpitalach drugiego stopnia na terenie naszego województwa:

Tylko w piątek i w sobotę podpisałem decyzję oraz wnioski do Ministra Zdrowia na ponad 500 takich miejsc w województwie śląskim. Dzisiaj podpisałem kolejne 150. Prawdopodobnie jeszcze dzisiaj podpiszę na kolejne ponad 100 miejsc. Jutro będę podpisywał na kolejne tak, abyśmy dojść do poziomu około 4000 łóżek covidowych na drugim poziomie w województwie śląskim. Do tego pierwsza część zabezpieczenia, czyli izolatoria, izolatoria z większym zabezpieczeniem medycznym. Utworzyliśmy izolatorium w Ustroniu docelowo na 1000 miejsc z opieką medyczną, z opieką pielęgniarską i opieką lekarską tak, aby można było dyslokować również ze szpitali teraz z drugiego poziomu pacjentów, którzy np. są już po tej trudniejszej fazie leczenia albo są w takiej fazie, gdzie ich życiu nic nie zagraża i mogą być dyslokowani i przetransportowani do takiego miejsca

– mówi wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek. Koszt budowy szpitala tymczasowego w Katowicach to od 10 do 12 milionów złotych. Dodatkowe szpitale tymczasowe powstaną też na północy i południu województwa dzięki pomocy spółki Węglokoks. Jeden z nich na lotnisku w Pyrzowicach, w przypadku drugiego trwa poszukiwanie najlepszej lokalizacji.

Adres, pod którym trwa rekrutacja do pracy w szpitalu tymczasowym to: szpitaldlaslaska.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj