Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pielgrzymi z całej Polski gromadzą się na Jasnej Górze podczas II szczytu pielgrzymkowego

Facebook Twitter

W tym weekend pielgrzymi z różnych regionów Polski, w tym z archidiecezji łódzkiej, katowickiej, oraz częstochowskiej, zjadą się na Jasnej Górze. Wśród nich będą zarówno piesi, jak i cykliści, a nawet pielgrzymi na rolkach, przybywający m.in. z diecezji drohiczyńskiej czy warszawskiego Bemowa. Nie zabraknie także pątników z dalszych miejsc, takich jak Tarnów, Warszawa czy parafia paulińska w Trnavie na Słowacji.

Jasnej Górze, Jasna Góra

Pielgrzymi z całej Polski gromadzą się na Jasnej Górze

W piątek, w przeddzień uroczystości, nieszpory zostały odprawione w Bazylice Archikatedralnej, po czym wierni przemaszerowali w diecezjalnej procesji maryjnej na Jasną Górę, gdzie o godzinie 19:00 połączyli się z innymi pielgrzymami podczas Mszy św.

W sobotę, podczas Uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej, główna Suma Odpustowa odbędzie się o godzinie 11:00 na szczycie, pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Podczas mszy św. nastąpi ponowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu, autorstwa bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Tego dnia modlitwy na szczycie rozpoczną się o godzinie 10:00, a o 19:00 zostanie odprawiona dodatkowa msza św. z udziałem wiernych z Częstochowy, której Matka Boża Jasnogórska jest patronką.

Jest to jedyna uroczystość maryjna na Jasnej Górze, poprzedzana dziewięciodniową nowenną. Codziennie do 25 sierpnia o godzinie 18:30 odprawiane są msze św. ze specjalnymi rozważaniami, w których aktywnie uczestniczą wierni z parafii częstochowskich. Kazania nowennowe wygłasza ks. Marek Studenski. Duszpasterz generalny diecezji bielsko-żywieckiej zachęca do udziału w „Szkole Jasnogórskiej Matki i Królowej” i prosi o modlitwę w intencjach Kościoła w Polsce.

Na Jasnej Górze odbywają się dwa szczyty pielgrzymkowe w ciągu roku: 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oraz 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej


Drugie święto zostało zatwierdzone w 1904 roku przez papieża Piusa X, początkowo tylko dla Jasnej Góry i diecezji włocławskiej. Dużą rolę w tym procesie odegrał bł. Honorat Koźmiński, który po upadku powstania styczniowego starał się jednoczyć naród wokół Królowej Polski, Maryi. W 1931 roku papież rozszerzył obchody święta na całą Polskę, wyznaczając datę 26 sierpnia i zatwierdzając nowy tekst mszy św. oraz brewiarza.

/PAP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj