Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pielęgniarki protestują przeciwko decyzjom rządu

Facebook Twitter

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych protestuje przeciwko nowelizacji tzw. ustawy o COVID-19 z 18 kwietnia.

fot.fernandozhiminaicela/pixabay.com

Wprowadzone tym przepisy określające zasady ich pracy w czasie epidemii porównują do tymczasowego aresztu. I piszą w tej sprawie do premiera, Mateusza Morawieckiego:

Szczególnie niepokoi nas to, że w tej chwili doszło do dowolności zamykania ludzie w szpitalach, bo są dyrektorzy, którzy chętnie z tego korzystają. Zamykają grupę pracowników, w tej chwili już można zamknąć osoby w szpitalu, zamyka się ludzi, ich się zmusza do pracy, bo pracują w tych placówkach z pacjentami, bo albo są na kwarantannie, albo pracują. To godzi w wolność człowieka, pielęgniarki są powoływane decyzją każdego z wojewodów w tym kraju, a to nie może być bez konsultacji i sprawdzenia osób, które się powołuje.

– mówi Iwona Borchulska, przewodnicząca zarządu regionu śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Według tego rozporządzenia pielęgniarki i położne mogą być także zmuszone do pracy w zmienionych grafikach, otrzymać polecenia pracy w godzinach nadliczbowych, być zmuszone do pozostawania w ciągłej gotowości do świadczenia pracy na każde wezwanie. Ustawodawca zakazał też korzystania z urlopów wypoczynkowych, w tym urlopów na żądanie.

To rozporządzenie nie było konsultowane, przyjęte w nocy, po cichu, ogranicza prawa personelu medycznego, szczególnie pielęgniarek i położnych. W zarządzaniu kryzysowym powinny być pielęgniarki i nie przyciskać nas i ograniczać rozporządzeniami, tylko zaprosić nas do zarządów kryzysowych w województwie i można w cywilizowany sposób te problemy rozwiązać (…).

Skutki takich decyzji rządu mogą być bardzo poważne – zwraca uwagę Iwona Borchulska:

To jest prac, która na wpisany stres w robotę, ale teraz jest podwójny. Jesteśmy ludźmi, obywatelami, też mamy rodziny, w związku z tym, dlaczego mamy być pozbawieni praw obywatelskich przy nadmiernym w tej chwili stresie (…).

Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych oczekuje teraz odpowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, ich protest trafił też do Rzecznika Praw Obywatelskich. Chodzi m.in. o ocenę zgodności tej nowelizacji z Konstytucją i o informację jak pracownicy ochrony zdrowia zostaną wynagrodzeni za poddanie się tym nakazom.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2021