Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Piękna majowa pogoda i tłumy na Jurze. Już są pierwsze poszukiwania i wypadki – informuje GOPR

Facebook Twitter

Ostatnie dni z majową pogodą oznaczały wzmożoną aktywność turystów na Jurze i dużo pracy dla naszych ratowników. Jurajscy GOPRowcy apelują o właściwe przygotowanie do pieszej czy rowerowej turystyki. 

fot. facebook.com/goprjura

Rozpoczęty sezon na Jurze oznacza, że na naszym terenie pojawili się licznie: wspinacze, turyści, rowerzyści i wiele grup zorganizowanych ze szkół. Nie wszyscy pamiętają o bezpieczeństwie, dlatego tylko w ostatni weekend ratownicy wyjeżdżali kilkukrotnie do wezwań. Wydarzył się m.in. poważny wypadek związany z upadkiem z wysokości. Wspinacz przygotowany do zdobywania wapiennych skałek, niefortunnie odpadł ze ściany w rejonie skał Rzędkowickich. Ranny mężczyzna trafił do szpitala.

fot. facebook.com/goprjura

Jurajscy GOPRowcy przypominają, że to dopiero początek okresu wspinaczkowego, a było już kilka podobnych interwencji. Ratownicy apelują też do rodziców o właściwą opiekę nad maluchami, bo w ostatnich dniach poszukiwali trójki zagubionych dzieci. Teren Jury jest rozległy i łatwo stracić kogoś z oczu, lub zgubić się na zalesionych terenach i szlakach. Warto zainstalować aplikację „Ratunek” w swoich telefonach oraz zabrać mapy terenu, co pozwoli być spokojniejszym podczas wycieczki.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022