Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Perseidy jeszcze spadają

Facebook Twitter

Za nami kolejna noc spadających gwiazd.  Wypatrywaliście już perseidy? Niech się spełnią Wasze życzenia, a ja przypomnę, że komu nie udało się jeszcze zaobserwować tego zjawiska, nie wszystko jeszcze stracone.

fot. Marc Carnicé/ Pixabay

Perseidy są aktywne do 24 sierpnia. A co to takiego? Tłumaczy Michał Witek z Astrohuntersów:

Trzeba uściślić pewną rzecz – taka spadająca gwiazda, jak przywykliśmy nazywać takie zjawisko, za bardzo nie ma nic wspólnego z gwiazdami bezpośrednio, ponieważ to tak naprawdę nie jest gwiazda tylko maleńkie ziarenko pyłu kosmicznego, który wpada do naszej ziemskiej atmosfery, powoduje świecenie gazu, ponieważ lecąc bardzo szybko taki okruch się spala i my właśnie widzimy takie spalanie bardzo wysoko w atmosferze i nam się to kojarzy z gwiazdami, więc przyjęło się to nazywać spadającą gwiazdą. Taka wersja właśnie dla romantyków.

Tak naprawdę dobrze jest mieć w zasięgu wzroku niemalże całe niebo, ponieważ to zjawisko będzie się rozgrywało niemalże na całym naszym nieboskłonie. Natomiast perseidy jak sama nazwa wskazuje, one będą miały swój kierunek, jakby początek swojego lotu z gwiazdozbioru Perseusza, tak więc jeżeli choć trochę jesteśmy w stanie zorientować się na naszym niebie to warto sobie poszukać tego dużego gwiazdozbioru na naszym niebie i stamtąd oczekiwać na te niezwykłe zjawisko.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj