Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Patroni naszych ulic: Konkurs z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego

Facebook Twitter

W Częstochowie ruszył konkurs, w którym dzieci i młodzież będą mogli w nowoczesnej, multimedialnej formie przybliżyć postaci związane z polskimi zrywami narodowymi, a zarazem patronów ulic naszego miasta. Okazją jest niedawna, 160 rocznica powstania Styczniowego.

fot. czestochowa.pl

Jak zaznaczają organizatorzy – Wydział Edukacji UM, Zespół Szkół Technicznych oraz Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych – nie trzeba jednak ograniczać się do bohaterów tego okresu:

Marcin Breczko: Aby na starcie nieco ułatwić młodzieży wybór, organizatorzy stworzyli listę patronów ulic, którym można poświęcić tę konkursową pracę, są wśród nich Piotr Wysocki, postać z czasów Powstania Listopadowego, jest Romuald Traugutt, jak to się wówczas mówiło – dyktator Powstania Styczniowego, jest Ludwik Mierosławski, pierwszy dyktator tego powstania, jest Walerian Łukasiński, działacz niepodległościowy z okresu przed Powstaniem Listopadowym, jest Berek Joselewicz, m.in. uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej i wielu wielu innych.

Do kogo konkurs jest kierowany?

Marcin Breczko: Rywalizacja jest otwarta dla częstochowskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych, także specjalnych. Trzeba przygotować pracę historyczną prezentującą postać, która uczestniczyła w jednym z polskich zrywów narodowych, a dziś jest patronką bądź patronem częstochowskiej ulicy. Taka praca musi mieć formę prezentacji multimedialnej składającej się ze slajdów czy kilkuminutowego filmu bądź niedługiego słuchowiska. Mogą to być zarówno prace indywidualne, jak i takie wykonane w dwuosobowych zespołach.

Prace trzeba dostarczyć do 31 marca. Można to zrobić w formie elektronicznej wysyłając mejla na adres [email protected], przesłać pocztą na adres: Zespół Szkół Technicznych, al. Jana Pawła II 126/130, 42-200 Częstochowa lub przynieść osobiście do sekretariatu tej szkoły.

Marcin Breczko: Oceną zajmie się komisja konkursowa. W każdej kategorii będą przyznane miejsca pierwsze, drugie i trzecie. Wręczenie nagród planowane jest w maju, natomiast same prace trzeba dostarczyć do 31 marca, do Zespołu Szkół Technicznych przy al. Jana Pawła II. Można to zrobić elektronicznie, pocztą lub osobiście. Cały konkurs współorganizują Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy

– mówił Marcin Breczko z Urzędu Miasta.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024