Radio Jura Home

Moje Miasto Moje Radio • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Parkowanie w płatnej strefie z nowymi stawkami

Facebook Twitter

Wyższe opłaty dyskutowane w ostatnich tygodniach w Częstochowie stały się faktem. Na czwartkowej (27.02.) sesji, radni koalicji przegłosowali podwyżki dla posiadaczy samochodów. Od kwietnia za 30 min parkingu w strefie płatnej będzie trzeba zapłacić 1,50 zł.

Opłata za godzinę postoju wzrośnie do 3 zł:

Przez ostatnich kilkanaście lat takich podwyżek nie było. Opłaty, ale przede wszystkim kary za unikanie tych opłat, w naszej strefie są bardzo niskie w porównaniu z innymi miastami. W ogóle nie odstraszają ludzi od tego, żeby parkować bez ważnego biletu parkingowego. Te opłaty w takiej wysokości, jakie są dzisiaj, one nie wystarczają nawet na utrzymanie tych miejsc parkingowych. Przypomnę że, aby miasto mogło pobierać jakiekolwiek opłaty, to miejsca muszą być wyznaczone, wydzielone, w odpowiedni sposób pomalowane i oznaczone, a to po prostu wszystko kosztuje.

Podwyżki dotyczą nie tylko opłat za parkowanie, ale również kar za brak wykupionego biletu. Od kwietnia będą trzykrotnie wyższe. Dyrektora w MZDiT Piotra Grzybowskiego pytaliśmy, jak obecnie wygląda ściągalność mandatów i jakie są wpływy z tego tytułu do kasy miasta:

Wpływy z parkingów do miasta w zeszłym roku, to jest niecałe 5 mln złotych, ale z opłat parkingowych tylko 3 mln, czyli pozostałe 2 mln to są kary i różnego rodzaju abonamenty. Obecna wysokość kary to 25 więc skłania do swego rodzaju ryzyka. Naszym zdaniem, te kary powinny być takie, żeby nikt nie ryzykował tego, że ją otrzyma. Zamierzamy wprowadzić również w przyszłości strefę śródmiejską, która pozwoli również na wprowadzenie opłat dla osób, które przyjeżdżają do nas w weekendy.

– mówił Piotr Grzybowski – dyrektor częstochowskiego zarządu dróg.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj