Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pannonica – najnowsza jazzowa sztuka już na deskach Teatru

Facebook Twitter

Pieniądze, miłość i jazz. Za nami oficjalna teatralna premiera „Panonniki” czyli najnowszej produkcji w Teatrze Adama Mickiewicza w trwającym sezonie. To historia bogatej żydowskiej arystokratki, która w pewnym momencie odmienia swoje życie i jedzie do Nowego Jorku, aby wniknąć w środowisko jazzmanów.

Opowiadamy o związku Pannonici Rothschild z Theloniousem Monkiem – legendarnym pianistą jazzowym, wybitnym kompozytorem. Jesteśmy w latach 50, zaraz po Holokauście. Z jednej strony mamy czarnoskórego jazzmana, muzyka w okresie, w którym segregacja rasowa w Stanach Zjednoczonych ma się dobrze, i Żydówkę po Holokauście. Związek dwoje wyklętych ludzi w środowisku niezwykle pruderyjnym wydał mi się niezwykle ciekawy.

Jak mówi Paweł Szumiec – reżyser sztuki, mimo historycznych okoliczności w nowej sztuce znajdziemy odnośniki do współczesności:

Echo naszych współczesnych czasów zaczęło mi pobrzmiewać w sytuacji, w której momentem przełomowym tej kobiety jest walka o swoją wolność, niezależnie od tego, co ta wolność znaczy i jakie ma konsekwencje. Uznałem, że rozmawianie o wolności w każdych czasach jest tematem istotnym, a szczególnie dzisiaj o kobiecie, która postanawia walczyć o swoją wolność i idzie pod prąd – jest czymś niezwykle kuszącym i aktualnym zarazem. 

Ważnym elementem spektaklu jest oczywiście jazz, dlatego przedstawienie obfituje w dużą dawkę tej muzyki na żywo, stąd na scenie znany pianista:

Mamy w Częstochowie fantastycznego muzyka jazzowego – Michała Rorata, który gra tutaj na fortepianie w paru momentach na żywo. Nie było tutaj żadnej trudność, ponieważ Michał jest fantastycznym muzykiem, jazzmanem, cudownie czującym konwencję i styl, w którym miał zagrać. Mówimy o stylu jazzowym, który w latach 50 się narodził, czyli o bebop.

Spektakl będzie grany w Teatrze jeszcze przez cały tydzień, po czym wróci na afisz po wakacjach. Naszym rozmówcą był reżyser Paweł Szumiec.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj