Pandemia była mocnym ciosem w branżę kulturalną
Mimo otwarcia galerii i muzeów, od wielu miesięcy, nie tylko w Częstochowie, życie kulturalne niemal zamarło. Podczas trwającej pandemii, ucierpiał nie tylko biznes, ale także właśnie kultura- szeroko rozumiana.
Koncerty, wystawy a nawet niektóre spektakle, niemal w całości przeniosły się do sieci…
Wszystkie instytucje kultury, w tym również częstochowskie instytucje kultury funkcjonują w znacznie ograniczonym stopniu niż to miało miejsce przed wystąpieniem epidemii. Są one zamknięte i nie mogą organizować swojej działalności z udziałem publiczności. Niemniej jednak nie oznacza to, że te instytucje absolutnie i w ogóle zaprzestały swojej działalności. One ją prowadzą, ale w zupełnie innym, ograniczonym zakresie. Taka instytucją, gdzie na pierwszy rzut oka niewiele się zmieniło, gdzie ta praca może odbywać się na dotychczas znanych nam zasadach jest biblioteka częstochowska. Biblioteka prowadzi swoją podstawową działalność, to znaczy udostępnia zbiory mieszkańcom i mieszkankom Częstochowy. Oczywiście odbywa się to wszystko w zaostrzonym reżimie sanitarnym.
Mimo wprowadzonych obostrzeń i ograniczeń, instytucje kultury w naszym mieście, starają się funkcjonować i przygotowywać do powrotu „do normalności”…
Również Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie jest zamknięty dla widzów. Tak naprawdę ta działalność teatru odbywa się tylko wewnątrz samej instytucji. Tu odbywa się absolutnie zgodnie z planem, oczywiście zgodnie też z reżimami sanitarnymi, odbywają się próby do spektakli a w tym roku, o ile się uda, czekają nas dwie wyjątkowe premiery – Dziewiąty dzień księżycowy i Cudowna terapia. Do internetu ze swoją działalnością przeniosła się m.in. Filharmonia Częstochowska, która tylko w styczniu zrealizowała już dwa a za chwilę zapowiada trzeci wyjątkowy koncert
– opowiadała Magdalena Woch z Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy.