Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pamiętajmy w Sylwestra o naszych pupilach. To dla nich trudny czas

Facebook Twitter

Zbliża się sylwestrowa noc, pełna radości, zabawy i fajerwerków. Dla ludzi to czas zabawy dla zwierząt czas ogromnego stresu. One zupełnie inaczej odbierają to co dzieje się tej nocy wokół nich.

fot. Pixabay

Wiele z nich boi się niewiadomych odgłosów i świateł, często uciekają z domów. Mówi zastępca śląskiego wojewódzkiego lekarza weterynarii, Konrad Kuczera:

Zmysł słuchu u psa czy u kota jest wielokrotnie bardziej czuły niż u nas, u ludzi i te bodźce docierają z dużo większą uciążliwością. Te reakcje przypominają panikę naszą ludzką, ponieważ zwierzę nie wie, co się dzieje. Zupełnie obce są dla niego te wydarzenia. Takie zwierzę z niczym nie może tego powiązać. Nagły hałas, błyski wybuchy są zupełnie obce dla naszych pupili i będą reagowały najczęściej ucieczką. Ucieczką od źródła tych wybuchów. Bardzo często zdarza się, że potem w Nowy Rok i w dni kolejne poszukiwane są zwierzęta. Najczęściej psy, które uciekły z posesji tylko dlatego, że się przestraszyły.

Jak możemy pomóc naszym pupilom by jak najłagodniej przetrwały sylwestrową noc?

Należy te zwierzęta przenieść do domu, w takie miejsca, gdzie możliwość odizolowania od hałasu będzie najlepsza i od tych efektów błyskowych. Zwierzęta odizolowane zupełnie inaczej będą reagowały na te bodźce zewnętrzne niż te zwierzęta przebywające na dworze, narażone na bezpośredni hałas. Jeśli nie mamy takich możliwości najlepiej udać się do zaprzyjaźnionego lekarza weterynarii w zakładzie leczniczym dla zwierząt i poprosić go o podanie naszemu pupilowi jakichś preparatów, które uspokoją go i prześpi prawdopodobnie ten najtrudniejszy okres nocy sylwestrowej.

Jeżeli nie mamy możliwości, by skorzystać z tych porad, w ostateczności powinniśmy zamknąć zwierzę na terenie szczelnie ogrodzonym albo w kojcu.

Ucieczek zwierząt w sylwestrową noc jest niestety bardzo dużo

– dodaje Konrad Kuczera.

Schroniska dla bezdomnych zwierząt w tym pierwszym tygodniu stycznia wypełniają się właśnie takimi odłowionymi zwierzętami. Nie każde zwierzę oznakowane jest chipem lub nie każde posiada na przykład numer telefonu na obroży. Ta chwila zachodu jest warta tego, żeby naszego pupila było łatwo zidentyfikować. Taki błąkający się pies, który na obroży posiada numer telefonu, jest bardzo łatwy do zidentyfikowania i do odnalezienia jego właściciela i bardzo szybko powróci do domu. Jeżeli tego numeru telefonu lub tego chipa nie ma, to ten powrót do domu jest bardzo uciążliwy i rozpoczynają się poszukiwania tych zwierząt właśnie poprzez dzwonienie do schronisk dla bezdomnych zwierząt.

Sylwestrowa noc to trudny czas nie tylko dla zwierząt domowych:

Te zwierzęta, które żyją dziko, szczególnie ptaki i inne zwierzęta, które żyją wśród nas, też reagują w sposób bardzo stresowy na ten okres. Dużo ptaków ginie w tym okresie, rozbijają się o szyby, ściany budynków. Sylwester i te wydarzenia związane z fajerwerkami dotyczą nie tylko naszych pupili domowych, ale dotyczą wszystkich zwierząt, które żyją razem z nami.

…dlatego weterynarze apelują o ograniczenie używania fajerwerków w sylwestrową noc i jeżeli to możliwe zabezpieczenie swoich zwierząt.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj