Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pamiętajcie o obowiązkowej deklaracji dot. źródeł ciepła w domach, przypomina mieszkańcom Urząd Miasta

Facebook Twitter

Od blisko pół roku mamy obowiązek złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, dotyczący domowych źródeł ciepła. Od 1 lipca deklaracje wypełniła jednak tylko mała część częstochowian.

Celem zebrania informacji jest aktualizacja danych dotyczących spalania paliwa i metod uzyskiwania ciepła w naszych domach.

Każdy budynek, który posiada źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW, należy zgłosić do centralnej ewidencji wypełniając odpowiednią deklarację. Każdy właściciel/ zarządca budynku ma obowiązek złożyć taką deklarację. Można to zrobić online lub tradycyjnie na papierze

– o obowiązku przypomina Marcin Breczko z biura prasowego Urzędu Miasta. Aby złożyć deklarację przez internet wchodzimy na stronę Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jak wypełnić pismo drogą cyfrową?

Musimy dysponować profilem zaufanym albo podpisem elektronicznym. Natomiast wersję papierową można pobrać ze strony gminy miasta Częstochowy, czyli www.czestochowa.pl i złożyć osobiście w Urzędzie Miasta lub wysłać pocztą. Można też przyjść do urzędu i wypełnić deklarację na miejscu, i jednocześnie ją złożyć.

Złożenie deklaracji właścicieli częstochowskich budynków czy zarządców, to obowiązek ustawowy. Jest też ważna kwestia terminów:

Deklarację, która dotyczy źródła ciepła, które zostało uruchomione przed 1 lipca tego roku, należy złożyć w terminie 12 miesięcy. Najpóźniej musimy to zrobić do 30 czerwca 2022 roku. Natomiast dla nowych źródeł ciepła, czyli tych, które zostały uruchomione po 1 lipca bieżącego roku, deklarację należy złożyć w terminie 14 dni

– informował Marcin Breczko. Przydatne informacje i linki publikuje częstochowski magistrat. O szczegóły można pytać też w informacji ogólnej lub Wydziale Ochrony Środowiska.

fot. czestochowa.pl

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj