Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Pamiątkowa tablica w Lublińcu. To hołd dla dzieci, które zmarły w wyniku eksperymentów medycznych w czasie wojny

W Lublińcu (12.11) odsłonięto pamiątkową tablicę, to hołd dla dzieci niepełnosprawnych oraz z zaburzeniami psychicznymi, które zmarły w wyniku eksperymentów medycznych przeprowadzanych w czasie okupacji niemieckiej.

pamiątkowa tablica
Odsłonięcie tablicy fot.lubliniec.eu

Szacowany czas czytania: 00:49

Pamiątkowa tablica w Lublińcu

Pamiątkowa tablica znajduje się na terenie bulwaru Europejskiego. Umieszczony na niej napis, został wygrawerowany w językach: polskim, niemieckim i angielskim.

Pamięci kilkuset dzieci zamordowanych przez niemieckich narodowosocjalistycznych lekarzy w latach 1942 – 1944 w ramach zbrodniczej eutanazji dziecięcej „eliminacji życia niewartego życia” w Niemieckiej Młodzieżowej Klinice Psychiatrycznej Krajowego Zakładu Leczniczo – Pielęgnacyjnego w Lublińcu. Mieszkańcy Lublińca 2024

Inicjatorem powstania tablicy jest mieszkaniec Lublińca Marian Filipiak.

W latach 1942-1944 niemiecki psychiatra i członek hitlerowskiej partii narodowej, Ernest Buchalik, wraz z lekarką Elisabeth Hecker, prowadzili na terenie lublinieckiego szpitala oddział dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo. Przyjmowano do niego małych pacjentów, niespełniających nazistowskich kryteriów rasowych i zdrowotnych, np. dzieci uznane za upośledzone lub chore psychicznie. Były one na terenie placówki uśmiercane poprzez testowanie na ich organizmach działania trujących substancji, między innymi luminalu i weronalu.

Czytaj także:

REKLAMA