Paliwa z odpadów dla ciepłownictwa będą produkowane w Zawierciu
Fortum w ciepłownictwie wykorzysta paliwa z odpadów. Posłużą do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. To również skuteczne wyjście naprzeciw lokalnym wyzwaniom związanym ze składowaniem odpadów. W poprzednich latach analizowano budowę takiej instalacji w Częstochowie, ale powstanie w Zawierciu.

Szacowany czas czytania: 00:49
Paliwa z odpadów dla ciepłownictwa w Zawierciu
W nowym zakładzie w Zawierciu do wytwarzania paliwa RDF wykorzystywane będą odpady z tzw. frakcji resztkowej, w której skład wchodzą odpady, które są pozostałością po sortowaniu i nie nadają się do recyklingu. W połowie roku Fortum zamierza otworzyć budowaną obecnie w Zawierciu instalację do produkcji paliwa z odpadów. Wartość całej inwestycji to ok. 35 mln zł.
Wytwarzane w Zawierciu tzw. paliwo alternatywne docelowo trafi do elektrociepłowni w Zabrzu. Powstający od ubiegłego roku zakład w Zawierciu mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie tamtejszego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Budowana we współpracy z ZGK i miastem instalacja ma uzupełniać system gospodarki odpadami na terenie miasta i gminy.
Instalacja w Zawierciu ma mieć wydajność rzędu ok. 100 tys. ton odpadów rocznie. Będzie pierwszym zakładem w Polsce, z takim paliwem wykorzystywanym tylko w ciepłownictwie.
Czytaj także: