Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Paliwa z odpadów dla ciepłownictwa będą produkowane w Zawierciu

Facebook Twitter

Fortum w ciepłownictwie wykorzysta paliwa z odpadów. Posłużą do wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. To również skuteczne wyjście naprzeciw lokalnym wyzwaniom związanym ze składowaniem odpadów. W poprzednich latach analizowano budowę takiej instalacji w Częstochowie, ale powstanie w Zawierciu.

Paliwa z odpadów Awaria ogrzewania w Częstochowie
fot.pixabay.com

Paliwa z odpadów dla ciepłownictwa w Zawierciu

W nowym zakładzie w Zawierciu do wytwarzania paliwa RDF wykorzystywane będą odpady z tzw. frakcji resztkowej, w której skład wchodzą odpady, które są pozostałością po sortowaniu i nie nadają się do recyklingu. W połowie roku Fortum zamierza otworzyć budowaną obecnie w Zawierciu instalację do produkcji paliwa z odpadów. Wartość całej inwestycji to ok. 35 mln zł.

Wytwarzane w Zawierciu tzw. paliwo alternatywne docelowo trafi do elektrociepłowni w Zabrzu. Powstający od ubiegłego roku zakład w Zawierciu mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie tamtejszego Zakładu Gospodarki Komunalnej. Budowana we współpracy z ZGK i miastem instalacja ma uzupełniać system gospodarki odpadami na terenie miasta i gminy.

Instalacja w Zawierciu ma mieć wydajność rzędu ok. 100 tys. ton odpadów rocznie. Będzie pierwszym zakładem w Polsce, z takim paliwem wykorzystywanym tylko w ciepłownictwie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024