Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pakiet dla turystyki rozdany. Gminy jurajskie wsparte przez marszałka

Facebook Twitter

Marszałkowski Pakiet Dla Turystyki wsparł usługi turystyczne na Jurze. Kwotami zasilono 9 lokalnych gmin, w tym Częstochowę, Żarki czy Kroczyce.

fot. dlaturystyki.slaskie.pl

To pomoc finansowa dla miejscowości turystycznych w całym regionie, które ucierpiały w skutek trudnego okresu pandemii:

Pokrywamy te ubytki w dochodach gmin turystycznych. Gminy zwalniają swoich przedsiębiorców z podatku, z opłat lokalnych, którzy prowadzą działalność turystyczną. Wspieramy jednocześnie gminy i przedsiębiorców i myślę, że ta łączność jest bardzo ważna. Udało nam się z naszego budżetu łącznie, pomimo miliardowych potrzeb, wygospodarować 10 mln, 2 mln na Jurę. Jest to fajne narzędzie inwestycyjne, co mnie osobiście bardzo cieszy, że w tych mniejszych gminach wspieramy inwestycje.

Czeki dla gmin przekazane zostały pod zamkiem w Ogrodzieńcu, gdzie obecny był Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. O wsparciu dla unikatowych atrakcji, jakie przykuwają uwagę turystów jurajskich, mówiła też Jadwiga Baczyńska – radna sejmiku wojewódzkiego.

Uważam, że powinniśmy zawsze wspierać lokalne biznesy naszą gospodarkę i te podmioty, które są związane turystyką. Bardzo tego naszego wsparcia potrzebują. Jestem dumna, że mogliśmy chociaż w małym stopniu wesprzeć gminy właśnie w branży turystycznej. Cieszę się, że dzięki temu wsparciu gminy i podmioty, które są związane z turystyką będą mogły przetrwać trudny czas, będą mogły się rozwijać, zachować miejsca pracy, a polscy turyści będą mogli z tych atrakcji turystycznych korzystać.

Część z pieniędzy pozwoli na odnowienie infrastruktury turystycznej np. w pobliskiej gminie Kroczyce, mówi jej wójt Stefan Pantak.

Dzięki tym pieniądzom – to jest prawie 170 tys. – planujemy odnowić infrastrukturę okołoturystyczną. Ona jest nam niezbędna do prawidłowego rozwoju ruchu turystycznego na terenie Gminy Kroczyce. Przez ostatnie lata ta baza, którą mamy wybudowaną, uległa delikatnemu zdewastowaniu i te pieniądze wykorzystamy na odnowienie infrastruktury okołoturystycznej. Gratuluję Panu Marszałkowi, całemu zarządowi tak wspaniałego pomysłu. 

To zarząd województwa śląskiego wyszedł z propozycją by część środków w ramach pakietu przeznaczonego dla przedsiębiorców i gospodarki skierować właśnie do branży z zakresu turystyki:

Mamy za sobą bardzo trudny okres pandemii, która dotknęła bardzo różne branże, w tym też branże turystyczną. Zarząd Województwa Śląskiego zaproponował, żeby część środków finansowych zadedykować branży turystycznej. Dzisiaj to spotkanie jest uwieńczeniem tego pomysłu. My, jako radni, jednogłośnie podjęliśmy taką uchwałę, by skierować te środki finansowe na ziemię Jury Krakowsko-Częstochowskiej

– dodaje Maria Materla, wojewódzka radna. Środki w ramach Śląskiego Pakietu Dla Turystyki trafiły do 9 gmin powiatów częstochowskiego i myszkowskiego. Częstochowa zyskała blisko 205 tys. złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj