Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Paczki dla kresowiaków zebrane. Pandemia nie powstrzymała członków Towarzystwa Patriotycznego Kresy

Facebook Twitter

Mimo pandemii koronawirusa, Towarzystwu Patriotycznemu „Kresy” udało się przeprowadzić zbiórkę świąteczną dla rodaków mieszkających na wschodzie. Ok 10 ton darów trafi do kresowian żyjących na Litwie, Białorusi czy Ukrainie.

fot. Towarzystwo Patriotyczne Kresy w Częstochowie

W specjalnych paczkach od Polaków dla Polaków znajdą się m.in żywność, artykuły szkolne czy zabawki.

Bardzo się cieszę, że ta akcja w tym trudnym czasie po raz kolejny się odbędzie, chociaż zadawałem pytania tym najbardziej zaangażowanym wójtom, burmistrzom, ludziom, którzy są zaangażowani w tę akcję – czy robimy? I wszyscy jednoznacznie odpowiedzieli tak, tym bardziej musimy się zmobilizować i robić, bo trudno, kiedy jest taka sytuacja pandemii, żeby zrezygnować z akcji charytatywnej. Po to jest te spotkanie, ponieważ ona musi być przeprowadzone inaczej, ale na pewno ona będzie. Bardzo szkoda, ale myślę, że tutaj podejmiemy jakąś decyzję, że szkoły będą zaangażowane, chociażby w tych słodyczach

– mówi ks. Ryszard Umański – prezes Towarzystwa Patriotycznego „Kresy” w Częstochowie. Tegoroczna zbiórka pn. „ Święty Mikołaj z Polakami na Kresach” prowadzona była w szkołach z powiatu częstochowskiego, kłobuckiego i myszkowskiego. Łącznie pomoc zaoferowało ponad 20 gmin.

Jak ja ciągle podkreślam – jest to akcja charytatywna i patriotyczna, taka edukacyjna. Jeśli dziecko przyniesie do szkoły jakąś tam paczkę słodyczy to zada mamie pytanie lub nauczycielowi – dlaczego tam mieszkają polskie dzieci, dlaczego musimy im tam pomagać – i to jest właśnie ta edukacja. Ja bardzo liczę na polskie dzieci, bo to było w tamtych roku 800 szkół, w tym roku jakby się też szkoły jakoś zaangażowały będziemy wdzięczni, chociaż nie wiem do końca, bo dzisiaj te spotkanie po to jest, żeby podjąć te ostateczne decyzje, jak będzie ta akcja wyglądała.

Nawet w trudnych czasach trzeba pamiętać o rodakach – mówi Alicja Janowska – dyrektor delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Myślę, że to nie chodzi tylko o tę pomoc taką docelową, w sensie braku żywności. To jest też takie pokazanie, że my o nich pamiętamy, że my jesteśmy z nimi. To jest taki drobny prezencik, taki ukłon w stronę tych, którzy cały czas zwróceni są w naszym kierunku, w kierunku Polski, w swojej macierzy – jak mówią o ojczyźnie. I my odwdzięczamy się im za to, że oni zawsze z nami są. Ja uczestniczę od wielu lat, zresztą tak poznałam księdza Ryszarda Umańskiego. Pomagamy właściwie od 2000 roku, natomiast w różnych fazach, różne to były formy pomocy, natomiast ta zorganizowana teraz przez Towarzystwo Patriotyczne Kresy nabrała bardzo szerokiego wymiaru. My się włączamy jako delegatura angażując szkoły, oferując im też nowy projekt do działania, bo w czasach pandemii nie jest to wcale proste. 

W związku z trwającą epidemią, kresowianie otrzymają także środki ochrony indywidualnej takie jak maseczki, rękawiczki czy płyny do dezynfekcji.

Oczywiście tutaj ksiądz nie zapomina Ryszard Umański o tej symbolice, czyli biało-czerwone reklamówki to jest też bardzo ważne, natomiast to działa w dwie strony. Zarówno tutaj w Częstochowie jak ogłaszamy po raz kolejny akcję i też zastanawialiśmy się jak ona się będzie tutaj odbijała w czasie pandemii. Okazało się, że właśnie młodzież pamięta o latach poprzednich i tutaj bardzo pięknie po raz kolejny się zaangażowała i też często dopytują o Polaków, kto tam mieszka – to jest naprawdę bardzo ważne. Z drugiej strony jak my jedziemy tam na Wschód i często przekazujemy te dary to młodzież dowiaduje się, że często są w reklamówkach pocztówki od dzieci z Polski, z Częstochowy. To jest naprawdę bardzo piękne budowanie tych relacji tu i teraz, ale też na przyszłość. 

– mówił Rafał Piotrowski- Naczelnik Wydziału Edukacji UM. Przypomnijmy do dzieci mieszkających na dawnych Kresach trafi w tym roku nawet 4 tysiące paczek żywnościowych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj