Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Pacjenci ze Śląska przewożeni LPR, pomoże wojsko, uruchomią ok 150 dodatkowych miejsc dziennie

Facebook Twitter

Pacjenci ze Śląska są już relokowani do innych województw drogą lotniczą. W tym zakresie pomoc w transporcie zaoferowało także wojsko, zdecydowano o tym podczas środowego (31.03.) sztabu kryzysowego.

fot. facebook.com/JWieczorekPL

Ma przybywać dalej miejsc w szpitalach tymczasowych w regionie, również w tygodniu poświątecznym, gdy spodziewany jest wzrost liczby hospitalizowanych osób.

Dysponujemy odpowiednią liczbą respiratorów, kolejne miejsca respiratorwowe zostały uruchomione w województwie. Sukcesywnie każdego dnia jest uruchamianych od kilku do kilkunastu nowych respiratorów do systemu, tak aby tego bezpieczeństwa nie zabrakło, natomiast trzeba uczciwie powiedzieć, że ta granica jest blisko i spotkaliśmy się z panem ministrem, żeby ewentualnie przygotować taki wariant, żeby nie było tej możliwości, że jakiegokolwiek zabezpieczenia mogłoby zabraknąć dla obywatela.

Sprzętu nie brakuje, deklarował śląski wojewoda Jarosław Wieczorek. W urzędzie wojewódzkim spotkał się minister zdrowia z wojewodą oraz przedstawicielami kierownictwa szpitali i pogotowia. Do dyspozycji są wszystkie załogi Lotniczego Pogotowa Ratunkowego. Łóżek potrzebnych jest więcej niż jesienią:

To jest nieco więcej niż mieliśmy przy drugiej fali na jesień, plany na najbliższy tydzień są takie, że mniej więcej 3-4 tysiące łóżek jeszcze w tym tygodniu powiększy tą skalę dostępności, a w tygodniu poświątecznym kolejne 4 tysiące, to jest mniej więcej współgrające z przyrostem obłożenia łóżek w ostatnim tygodniu, spodziewamy się teraz stabilizacji, później pojawi się ten szczyt.

– powiedział wizytujący na Śląsku minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak sytuacja wygląda w naszym województwie? Ocenia się ją jako krytyczną pod względem zachorowań w tej fali. Dlatego pytaliśmy ile miejsc będzie do dyspozycji w szpitalach?

Docelowo miejsc na wszystkich poziomach w województwie jesteśmy w stanie na czas poświąteczny przygotować ponad 5000. Musimy mieć świadomość, że odzwierciedlenie wyniku dzisiejszego czy wyników poprzednich będzie miało swoje miejsce od 4-10 dni po wystąpieniu takiego wyniku. Nie mamy 100% pewności, czy dynamika hospitalizacji będzie na poziomie 150 na dobę, czy będzie dynamika hospitalizacji o 200 czy 250. Każdego dnia tworzymy około 150 miejsc nowych na drugim poziomie plus miejsca respiratorowe, daje nam to pewną przestrzeń i pewien bufor.

– sytuację dla pacjentów w regionie oceniał wojewoda śląski Jarosław wieczorek.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj