Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Oszuści rozpracowani przez częstochowskich policjantów

Facebook Twitter

12 osób w areszcie, to efekt śledztwa częstochowskich policjantów, które trwało od jesieni ubiegłego roku. Udało się rozbić dobrze zorganizowaną grupę oszustów, działających metodą „na kod bankowy”.

Oszuści rozpracowani przez częstochowskich policjantów

Śledztwo trwa pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach, informuje rzecznik częstochowskich kryminalnych.

Barbara Poznańska: Na poczet przyszłych kar i grzywien śledczy zabezpieczyli mienie o wartości blisko pół miliona złotych. Od października ubiegłego roku stróże prawa zgromadzili i analizowali informacje dotyczące przestępców bogacących się kosztem innych. Policjanci współpracujący z Prokuraturą Regionalną w Katowicach wpadli na trop zorganizowanej grupy przestępczej, która z wyłudzania pieniędzy metodą na kod bankowy uczyniła sobie stałe źródło dochodów. „Wpadło” 12 mieszkańców województwa zachodniopomorskiego w wieku od 22 do 35 lat.

– jak informuje aspirant sztabowy Barbara Poznańska z częstochowskiej policji, młodzi przestępcy wiedzieli jak posługiwać się wyłudzonymi danymi do logowania, które przejęli od użytkowników internetu:

Barbara Poznańska: Wyłudzali dane do logowania od użytkowników jednego z portali społecznościowych i podszywając się pod nich oszukiwali ich znajomych. Policjanci dotarli do stu pokrzywdzonych z całej Polski. Takich osób może być znacznie więcej, dlatego apelujemy do osób, które mogły paść ofiarami oszustw tą metodą o kontakt z Wydziałem do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Mundurowi radzą, aby swoje konta w portalach, sklepach, bankowości elektronicznej zabezpieczać różnymi i trudnymi do złamania hasłami. Warto też je często zmieniać, bo hakerzy mają swoje sposoby na pokonanie intuicyjnych zabezpieczeń. W tym przypadku wystarczyło przejęcie konta użytkownika na Facebooku:

Barbara Poznańska: Przestępcy najpierw włamują się na prywatne konta w mediach społecznościowych, a następnie przez komunikator rozsyłają wiadomości do osób z listy znajomych. Prosili w nich o wsparcie finansowe. Adresaci takiego komunikatu, wierząc, że to ich znajomy wpadał w tarapaty finansowe. Przekazywali swoje pieniądze, generując w banku kod bankowy. To właśnie o taką formę pomocy przestępcy prosili. Wszyscy przestępcy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwa i trafili do aresztu.

Lista poszkodowanych może być dłuższa, dlatego osoby które przekazywały nieświadome oszustwa swoje pieniądze są proszone o kontakt z prowadzącymi śledztwo. Informowała nas rzecznik częstochowskiej policji Barbara Poznańska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj