Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ostrożnie w lasach i na grzybobraniu – zagrożenie ukąszeniem kleszcza ciągle spore

Facebook Twitter

Nie kończy się sezon na kleszcze, przestrzega częstochowski Sanepid, trwa za to w najlepsze sezon dla grzybiarzy. Kleszcze niestety też lubią grzybobranie, ale mogą się okazać dla nas groźne podczas zwykłego spaceru po lesie.

fot. Erik Karits/ Pixabay

Dlatego po powrocie do domu warto przejrzeć swoje ciało, to powinno nam po leśnym spacerze wejść w nawyk:

Przestrzegamy przed kleszczami. One lubią ciepłe i wilgotne miejsca, więc teraz popadał deszcz i będzie tych kleszczy więcej. Występują one najczęściej w lasach liściastych oraz na terenach, gdzie jest dużo drzew liściastych czy też krzewów, czyli również możemy je spotkać w parkach, zieleńcach, naszych ogródkach działkowych i przydomowych

– przestrzega Edyta Kapelka, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Jak chronić się przed kleszczami?

Zabezpieczać się możemy na różne sposoby. Możemy dbać o to, by kleszcz nam się nie wbił, różnego rodzaju preparatami. Kleszcze bardzo lubią jaskrawe kolory, a więc wybierając się na tereny, gdzie potencjalnie kleszcz może występować, nie ubierajmy się na żółto, na pomarańczowo, bo te kolory – ciepłe i jaskrawe – przyciągają kleszcze.

Warto zapamiętać, że jesienią dużą aktywność wykazują również żmije zygzakowate występujące w lasach Częstochowy i regionu. Co zrobić w sytuacjach gdy zostaniemy ukąszeni przez takiego gada?

Jest to sytuacja taka, w której niestety nie możemy sobie powędrować do domu. Raczej powinniśmy myśleć o tej sytuacji jako o pilnej, szczególnie w przypadku dzieci, dlatego że ilość jadu wstrzykiwanego przez żmiję w przeliczeniu na jednostki masy ciała, dla dzieci jest dużo bardziej groźna niż dla dorosłych. U dorosłych się aż tak nie boimy, bo śmiertelność to jest tylko 1% na 100 ukąszeń, o tyle u dzieci jest to bardziej niebezpieczne i dużo bardziej groźne

– podpowiadała Jolanta Majer – lekarz, zastępca dyrektora szpitala na „Parkitce”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023