Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ostatnia okazja, by zobaczyć wystawę fotografii Zdzisława Beksińskiego. Finisaż Beksińskiego w piątek

Facebook Twitter

Ostatnia okazja by zobaczyć wystawę fotografii Zdzisława Beksińskiego. W ramach finisażu jutro (26.08) wyświetlony zostanie film poświęcony słynnemu artyście, związanemu z Częstochową.

Nowa wystawa w Muzeum Częstochowskim, Muzeum Częstochowskie, wystawa, Pawilon Wystawowy, Kresy
fot. google.com/maps

Podczas uroczystego ,,zamknięcia” wystawy w pawilonie w Parku Staszica, będzie okazja nie tylko spojrzeć raz jeszcze na prace zgromadzone w ramach ekspozycji ,,Zdzisław Beksiński – od fotografii do fotomontażu komputerowego”, ale też zobaczyć poświęcony mu dokument filmowy. Chodzi o film Tomasza Szwana i Cezarego Grzesiuka ,,Z wnętrza. Prolog” z 2013 roku. Przybliżający życie i pracę twórczą dokument powstał dzięki archiwaliom zgromadzonym w Muzeum Historycznym w Sanoku – jednym z tych miejsc, z którymi rodzina Beksińskich jest nieodmiennie kojarzona (pradziadek Zdzisława przybył do tego miasta już w latach 40. XIX wieku).

Dla przypomnienia: na wystawę składają się czarno-białe fotografie z wczesnego okresu twórczości Beksińskiego (lat 50. i 60. XX w.) oraz komputerowe fotomontaże z dziesięciu ostatnich lat jego aktywności artystycznej. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. O fotografiach Beksińskiego na stronie tej instytucji czytamy m.in.: Najbardziej kreatywne pod względem artystycznym poszukiwania przypadają na połowę lat 50. Beksiński, rozpoczynając od miękkich, jasnych fotogramów architektury czy pejzażu, przeszedł do kompozycji abstrakcyjnych, opartych na mikrostrukturach i makrofotografii, oraz do prac wykonywanych w czystym bromie, gdzie ciekawy kadr stanowi główny budulec kompozycji. Wyraźnie zaznaczył się także nurt pseudoreportażowy, ukazujący monotonne, melancholijne życie miasteczka – odrapane mury, deski płotu, bruk. Równocześnie wykonywał intrygujące, otulone miękkim światłem portrety, których najczęstszą modelką była żona Zofia.

Z kolei o swojej kolekcji komputerowo przetwarzanych zdjęć Beksińskiego sanockie muzeum napisało m.in.: Pierwsze realizacje uzyskane przy współpracy z komputerem w pewien sposób nawiązują do fotomontaży z lat 50. Po kilkudziesięciu latach Beksiński ponownie tworzy kompozycje – collages fotograficzne, korzystając z własnych oraz cudzych zdjęć – tym razem wprowadzanych w komputer przy pomocy skanera, następnie kompilowanych i przetwarzanych. Powstałe w ten sposób wizje zbliżone są do realizacji malarskich okresu fantastycznego, w których dominuje nierealna, metafizyczna przestrzeń budowana przy pomocy realistycznego światłocienia. Drugim, obok pejzażu, motywem przewodnim prac komputerowych jest dalece przetworzona postać ludzka lub sama głowa. Dalece posunięta komputerowa modyfikacja najczęściej uniemożliwia zidentyfikowanie utrwalonego na wyjściowym zdjęciu modela.

Muzeum Częstochowskie zaprasza na finisaż do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica w piątek, 26 sierpnia, o godz. 18:00.

Partnerem wydarzenia jest Fundacja Beksiński.

Na podst. informacji Muzeum Częstochowskiego oraz tekstów Doroty Szomko-Osękowskiej na stronach Muzeum Historycznego w Sanoku

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj