Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Osoby z niepełnosprawnościami w Częstochowie bez dostępu do stomatologa

Facebook Twitter

Na koniec kwietnia wygasa dotychczasowy kontrakt z NFZ dla przychodni, która obejmowała opieką takich pacjentów. Wracamy do tematu, bo komisja społeczna rodziców skutecznie zainteresowała problemem samorząd.

Przedłużono o miesiąc świadczenie usług ze znieczuleniem dla niepełnosprawnych. Nie wszystko stracone

Rada Miasta apeluje do Ministra Zdrowia w tej sprawie.

Maja Puczyńska: Staraliśmy się zebrać jakoś to środowisko osób z niepełnosprawnościami – rodziców przede wszystkim – aby tę sytuację poruszyć, bo nie ma takiej możliwości, żeby osoby z niepełnosprawnościami nie mogły korzystać z usług anestezjologa. Na ten moment na ten odzew, który udało nam się zorganizować, odpowiedziało nam około 1800 osób, które podpisało tę listę poparcia. To jest bardzo istotne, bo czasu na podpisanie mieliśmy raptem tydzień.

– mówi Maja Puczyńska, przewodnicząca Komisji Społecznej. W Częstochowie tylko jedna przychodnia stomatologiczna, przez wiele lat świadczy usługi dla osób z niepełnosprawnością z zastosowaniem niezbędnego znieczulenia ogólnego, kontraktowanego z Narodowym Funduszem Zdrowia. W tym roku NFZ chce zmniejszyć stawki, co uniemożliwi specjalistom wykonywanie dotychczasowych usług.

Agata Banasik: Musimy poczynić kroki, jeśli chodzi o opiekę medyczną i to w każdej kwestii, nie tylko kwestii stomatologicznej, bo na dany moment ratują nas tylko i wyłącznie placówki medyczne – prywatne, które są odpłatne i idą za tym koszty, gdzie sama narkoza jest ogromnym wydatkiem, nie wspominając o leczeniu, ale także o profilaktyce, bo przecież jest wiele osób niepełnosprawnych już dorosłych np. dziewcząt, które też podlegają pod profilaktykę onkologiczną, które też są narażone na raka szyjki macicy i nikt nie wie, jak poddać badaniu taką osobę, która w funkcjonowaniu jest jak małe dziecko.

– mówi Agata Banasik ze Stowarzyszenia „Daj mi czas”. Opiekunowie dzieci jak i dorosłych z niepełnosprawnością, często zajmują się nimi w pojedynkę i nie stać ich na leczenie prywatne. Problem z udzielaniem jakichkolwiek świadczeń lekarskich osobom niepełnosprawnym jest ogromny, podkreślali rodzice:

Maja Puczyńska: Zdanie rodziców i środowiska osób z niepełnosprawnościami jest jednoznaczne. Stawka za te usługi musi być ewidentnie podniesiona natychmiast, ponieważ kontrakt przychodni stomatologicznej, która czyni takie usługi dla osób z niepełnosprawnościami, kończy się 30 kwietnia, czyli właściwie już się kończy. Od 1 maja wszystkie te osoby są pozbawione tak jakby leczenia stomatologicznego w ogóle, bo nie ma możliwości współpracy osób z niepełnosprawnościami ze stomatologiem.

– dodaje Maja Puczyńska. Opiekunowie postanowili, że nie pozostaną w tej sprawie bierni. Radni kierują też apel do ministerstwa w tym temacie. Inaczej od 1 maja stomatologa, który pod narkozą w ramach NFZ wyleczy żeby osobom niepełnosprawnym, trzeba będzie szukać w Łodzi.

W trakcie sesji Rady Miasta 26 kwietnia przyjęła stanowisko następującej treści:

Rada Miasta Częstochowy zwraca się do Ministra Zdrowia z apelem o podjęcie działań zapewniających świadczenia ogólnostomatologiczne udzielane w znieczuleniu ogólnym osobom z niepełnosprawnościami, finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Z informacji jaka dotarła do częstochowskiego samorządu wynika, iż od 1 maja 2023 r. w Częstochowie nie będzie możliwości skorzystania ze świadczeń stomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym dla osób z niepełnosprawnościami, finansowanych przez NFZ.
Nasze duże zaniepokojenie budzi fakt, że przychodnia, która dotychczas udzielała ww. świadczeń zdrowotnych nie przystąpiła do konkursu organizowanego przez NFZ z powodu obniżenia stawki kontraktu w stosunku do roku 2022 r. Doskonale wiemy, że prowadzenie tego typu działalności wiąże się z koniecznością zapewnienia odpowiednio wyposażonych gabinetów i zatrudnieniem wysokospecjalistycznej kadry, co generuje znaczne koszty, stąd też wycena tych świadczeń powinna być na zdecydowanie wyższym poziomie.
Rodzice dzieci z niepełnosprawnościami zwrócili się o pomoc do Komisji Zdrowie i Pomocy Społecznej Rady Miasta Częstochowy, gdyż są przerażeni wizją komercyjnego leczenia zębów, co będzie się wiązało z ponoszeniem wysokich kosztów, które dla wielu rodzin będą barierą nie do pokonania.
Opieka stomatologiczna, w przypadku osób z niepełnosprawnościami, jest ważnym elementem dbania o ich dobrostan, ale niesie specyficzne wyzwania oraz znaczące utrudnienia we wdrażaniu niezbędnej profilaktyki. Zabiegi stomatologiczne dla osób z niepełnosprawnościami są trudne z uwagi na ograniczone możliwości porozumiewania się z pacjentami, co wynika z obiektywnego braku pełnej współpracy i komunikacji z pacjentem, z uwagi na ogólny stan jego zdrowia.
Rada Miasta Częstochowy apeluje zatem o podjęcie działań zmierzających do zapewnienia opieki stomatologicznej dla wskazanej powyżej grupy pacjentów. Jesteśmy głęboko przekonani, że zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami odpowiedniego dostępu do należytej jakości świadczeń z zakresu leczenia stomatologicznego, powinno być jednym z ważnych elementów polityki zdrowotnej państwa.
Mając na względzie dobro i komfort pacjentów, prosimy o rozważenie możliwości ogłoszenia dodatkowego konkursu na realizowanie świadczeń ogólnostomatologicznych udzielanych w znieczuleniu ogólnym dla osób z niepełnosprawnościami w Częstochowie, na warunkach umożliwiających realizację tych świadczeń w ramach kontraktu z NFZ, przez przygotowane do tego podmioty lecznicze.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024