Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Osoby potrzebujące i samotne spotkały się na wigilii organizowanej przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Facebook Twitter

Dla nawet 450 osób Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przygotowała w tym roku tradycyjną wigilię. Po latach pandemii znów osoby samotne i potrzebujące mogły wspólnie zasiąść przy świątecznym stole, mogąc poczuć się jak w domu.

Nie zabrakło kolędowania, łamania się opłatkiem i oczywiście tradycyjnych, wigilijnych potraw.

Paulina Gradek: Oczywiście zupa grzybowa, barszcz, pierogi, ryba i wiele innych drobnych potraw, które otrzymaliśmy dzięki darczyńcom, Caritas Polska i dzięki zbiórce żywności, którą rokrocznie tuż przed Świętami Bożego Narodzenia organizujemy na terenie całej Archidiecezji. Idea Wigilii Caritas jest zawsze taka sama. Chodzi o to, żeby osoby potrzebujące, osoby samotne miały okazję spotkać się ze sobą, miały okazję spotkać się z nami, częstokroć są to beneficjenci pomocy Caritas bądź osoby, które korzystają z pomocy społecznej, ośrodków. Także dla tych osób to coroczne spotkanie jest bardzo ważne i tym samym jest ważne dla nas

– mówiła podczas piątkowej uroczystej kolacji (23.12) Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. Inflacja i szalejąca drożyzna odbija się szczególnie mocno na osobach najbardziej potrzebujących:

Paulina Gradek: Widzieliśmy to już po zapisach na paczki przedświąteczne, które rozdawaliśmy tydzień temu, że naprawdę pomoc jest coraz bardziej potrzebna, jednak to grono najuboższych osób odczuwa najmocniej inflację i wszystkie problemy z tym związane. Na szczęście i ku naszemu miłemu zaskoczeniu osoby dalej hojnie wspierają dzieła charytatywne i cieszymy się, że dzięki nim, dzięki wolontariuszom, który darują część swoich zakupów świątecznych nam, możemy się dzisiaj spotkać i rozdać świąteczne paczki.

fot. caritas.czest.pl

Uczestnicy wigilii organizowanej przez Caritas, poza możliwością spędzenia czasu w życzliwym gronie, otrzymują również paczki żywnościowe. W tym roku organizatorzy byli przygotowani na bardzo dużą frekwencję:

Paulina Gradek: Cieszymy się bardzo, bo po dwóch latach pandemicznej organizacji wigilii, gdzie musieliśmy to robić w plenerze i formie cateringowej, znowu zasiadamy do stołów, możemy się przełamać opłatkiem i spędzić wigilijny czas rozmawiając i będąc z osobami. Siedzących na około jest około 320 osób, ale przygotowani jesteśmy na to, że przybędzie 400-450. Czekamy na każdego, kto chciałby się z nami spotkać i chce uczestniczyć w tej wigilii.

W Częstochowie wigilię dla osób samotnych i potrzebujących zorganizowała też fundacja chrześcijańska Adullam. W sobotę (2.12) w siedzibie fundacji przy ul. Krakowskiej spotkało się kilkaset osób, każda z nich również otrzymała paczkę ze świątecznymi potrawami oraz artykułami spożywczymi.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 lipca 2024