Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Ósmoklasiści z Częstochowy lepsi niż średnia wojewódzka. W piątek uczniowie dowiedzą się, czy dostali się do szkoły pierwszego wyboru

Facebook Twitter

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki egzaminów ósmoklasisty. Jak już informowaliśmy w Radio Jura, częstochowscy uczniowie byli dobrze przygotowani do tego sprawdzianu. Średnia z każdego przedmiotu jest wyższa niż średnia wojewódzka.

Ósmoklasiści z Częstochowy
Rafał Piotrowski

Ósmoklasiści z Częstochowy lepsi niż średnia wojewódzka

Egzaminy miały miejsce w połowie maja, w Częstochowie przystąpiło do nich 796 uczniów szkół podstawowych:

Rafał Piotrowski: Zarówno z matematyki, języka polskiego i angielskiego można powiedzieć, jesteśmy powyżej średniej wojewódzkiej, a bez wątpienia najlepiej wypadła Szkoła Podstawowa numer 29, gdzie ta średnia jest 84-86. W wysokiej pozycji uplasowała się Szkoła Podstawowa numer 53, Szkoła Podstawowa numer 51 i Szkoła Podstawowa numer 1. Analizując wyniki województwa śląskiego, które są na dobrym poziomie, aczkolwiek mazowieckie wypadło najlepiej.

Mówi naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy. Najlepiej spisali się uczniowie z podstawówki z ul. św. Rocha. Najsłabiej wypadła Szkoła Podstawowa nr 35 z ul. Ogrodowej. Teraz w dalszym ciągu trwa proces rekrutacyjny do szkół średnich. Listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych ogłoszone zostaną w najbliższy piątek 12 lipca. Które szkoły cieszą się największą popularnością?

Rafał Piotrowski: Od lat Biegański 122 chętnych na 104 miejsca, bez wątpienia profile przyrodnicze, czyli biologia-chemia, to się cieszy najczęściej popularnością. Na pewno tam, gdzie są języki dodatkowe, czyli francuski, hiszpański, włoski, to są cieszące się bardzo dużą popularnością. Jeśli chodzi o licea, to bardzo dobrym naborem może się cieszyć i szczycić Mickiewicz, tam sporo też się dzieje dobrych rzeczy w środku szkoły.

Licea Biegańskiego i Mickiewicza wybierane przez młodzież najczęściej. A które technika i szkoły branżowe cieszyły się popularnością w tegorocznej rekrutacji?

Rafał Piotrowski: To najlepszy nabór albo bardzo dobry w stosunku do liczby oddziałów, to jest Zespół Szkół Technicznych i taki kierunek technik aranżacji wnętrz, który pojawił się w zeszłym roku jako nowy kierunek, to jest takie połączenie między kosmetyką budowanego domu a technikiem budownictwa. Myślę, że bardzo ciekawa propozycja.

Listy kandydatów przyjętych ogłoszone zostaną 19 lipca. W terminie od 12 do 18 lipca, w przypadku kandydatów zakwalifikowanych, składa się potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu zewnętrznego, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej.

W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe – także zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu oraz odpowiednio orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lipca 2024