Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Orzekanie o niepełnosprawności wciąż zdalne – do czasu ustania pandemii plus 60 dni

Facebook Twitter

Powiatowy zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności na razie nadal działa zaocznie i bez osobistych spotkań lekarzy z pacjentami. Wracamy do tego tematu po sygnałach, które przekazywali nam słuchacze w temacie pracy komisji lekarskich.

Rada Miasta Częstochowy

W Częstochowie jak i w innych miastach, mimo znoszenia obostrzeń, na razie nie zmieni się forma pracy zespołów orzekających:

Na chwilę obecną będzie działał na dotychczasowych warunkach – tych zasadach, które zostały wprowadzone w związku z wprowadzaniem epidemii, a oznacza to, że wnioski będą nadal zaocznie rozpatrywane przez zespół orzekający. Jeśli chodzi o zespół ds. orzekania, to jeszcze szczegółowe przepisy, które w tym zakresie regulują całe procedury postępowania, właśnie zaoczne rozpatrywanie spraw do końca epidemii plus 60 dni po zakończeniu epidemii.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówi o „przejściu ze stanu epidemii, do stanu zagrożenia epidemicznego”, ale dla powiatowych zespołów, które mają do czynienia z niepełnosprawnymi, zmiany nastąpią 2 miesiące później

– informuje Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia. Wtedy w siedzibie przy al. Niepodległości praca lekarzy-orzeczników powinna wrócić do normy:

Zespół wróci do rozpatrywania tych spraw w innej formie, w innym trybie, czyli będzie osoby zainteresowane wzywał do pojawienia się na komisji. Zakażeń wprawdzie jest mniej, aczkolwiek one się zdarzają. Warunki, jakie tam mamy – tam, gdzie odbywają się komisje lekarskie – nie gwarantują w pełni reżimu sanitarnego, trudno o dystans.

Jak wyjaśnia naczelnik Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miasta Częstochowy, zdalne orzekanie do czasu całkowitego ustania pandemii ma na celu głównie ochronę zainteresowanych – osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami i deficytami zdrowotnymi. Dla nich zakażenie mogłoby okazać się szczególnie groźne:

Z tych względów, patrząc na dobro osób, które składają te wnioski, w chwili obecnej, kiedy nie mamy pewności, że faktycznie uporaliśmy się już z koronawirusem, i że kontakty nie będą już kontaktami ryzykownymi, jest taka decyzja, żeby rozpatrywać wnioski w trybie zdalnym

– informowała nas Grażyna Stramska-Świerczyńska.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024