Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Olsztyn miastem od początku roku. Czy zmieni nazwę? Pomysł jest rozważany

Facebook Twitter

Olsztyn pod Częstochową odzyskał prawa miejskie, ale czy zmieni nazwę na Jurajski? Zgodnie z wcześniejszymi sugestiami rozważana jest taka możliwość, aby odróżnić nowe miasto w naszym rejonie od stolicy województwa warmińsko-mazurskiego.

fot. facebook.com/Jurajska-Gmina-Olsztyn

Sprawa nie jest przesądzona, chodzi o liczne formalności i spore koszty, przyznaje burmistrz:

Temat jest o tyle trudny, że wymagało by to zmiany niektórych dokumentów, przede wszystkim dokumentów przedsiębiorców i póki co badamy na ile będzie to uciążliwe dla naszych mieszkańców, aby nie narobić problemów. Procedury związane z odzyskaniem praw miejskich praktycznie były żadne. Wymieniliśmy pieczątki, tablice na budynku, co nie pociągnęło za sobą kosztów, czy skomplikowanych procedur, czy uciążliwości dla mieszkańców, tymczasem zmiana nazwy miejscowości łączy się z pewnymi kłopotami.

– powiedział w Radiu Jura Tomasz Kucharski. Tymczasem od miesiąca Olsztyn zaczyna korzystać z przywilejów funkcjonowania na prawach miejskich. Aspiruje m.in. do programów, które pozwalają rozwijać się podobnej wielkości gminom. Prestiż już jest zauważalny:

Podjęliśmy procedurę, przeprowadziliśmy konsultacje, Rada Ministrów uznała, że zasługujemy na miano miasta, więc teraz tylko się cieszymy i będziemy teraz starali się z tego korzystać.

Radio Jura: Otwierają się też szansę na pozyskiwanie środków, na podpisywanie porozumień. Na szczeblu miejskim chyba łatwiej będzie o pewne rzeczy.

Zyskamy prestiż. Jesteśmy trzecim miastem w powiecie częstochowskim po Koniecpolu i Blachowni. Słyszę też, że są przymiarki do kolejnych takich pomysłów (…). 

Kto wie, być może jeszcze przybędzie nam miast w powiecie, dodaje burmistrz Olsztyna Tomasz Kucharski. Rozmawiał Mariusz Osyra.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 maja 2024