Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Okresowe bilety ulgowe odwieszone. Podróż komunikacją miejską jednak wciaż utrudniona

Facebook Twitter

W związku z znoszeniem kolejnych rządowych ograniczeń w przemieszczaniu się, MPK w Częstochowie w porozumieniu z MZDiT, zdecydowało się odwiesić funkcjonowanie okresowych biletów ulgowych m.in. dla młodzieży szkolnej czy seniorów.

Od 1 kwietnia nie można było z nich korzystać, w tym doładować czy kupić:

Wnioski składane w punktach obsługi klienta MPK o wydłużenie okresu ważności biletu, o czas analogiczny do okresu zawieszenia, będą rozpatrywane indywidualnie – jeśli zawieszenie uniemożliwiło korzystanie z ważnego biletu.
Jednocześnie wciąż apelujemy o ograniczenie przemieszczania się i podróżowania środkami komunikacji publicznej ze względu na utrzymujące się zagrożenie epidemiczne. Apel dotyczy w szczególności grup nie korzystających z komunikacji miejskiej przy dojazdach do pracy, w tym osób starszych oraz dzieci i młodzieży.

Choć bilety odwieszono, to przemieszczenie się komunikacją miejską nadal jest utrudnione ze względu na różne ograniczenia w pojazdach:

Korzystanie z publicznego transportu zbiorowego w Polsce aktualnie wciąż jest odgórnie ograniczone. Mimo wdrażania tzw. regulacji odmrażających życie społeczne i gospodarcze, nadal obowiązują np. limity napełnień pojazdów komunikacji miejskiej. Mocno utrudnia to realizowanie przewozów przewoźnikowi MPK oraz organizatorom komunikacji miejskiej w Częstochowie MZDiT, a także wiąże się z niewątpliwymi stratami finansowymi. Ograniczony dostęp do korzystania z usług MPK coraz częściej skutkuje problemami w dostaniu się na pokład danego autobusu czy tramwaju przez mieszkańców.

Jakie ograniczenia w komunikacji miejskiej obowiązują nadal?

W przypadku autobusów krótkich zamiast ok. 100 osób kierowcy mogą zaprosić na pokład tylko 13-14 osób, w przypadku autobusów przegubowych zamiast ok. 160 pasażerów, w podróż może wybrać się 22-25 osób, w przypadku tramwajów typu Twist całym składem mogą przemieszczać się po mieście jednocześnie jedynie 24 osoby wobec ponad 200 w przypadku normalnego funkcjonowania, do jednego wagonu tramwajów typu Konstal 105 zamiast ok. 110 osób, wejść może tylko 10. Przypominamy ponadto, ze z uwagi na funkcjonujące ciągle obostrzenia – obowiązują obecnie tzw. wakacyjne rozkłady jazdy MPK. Dlatego – dopóki ograniczenia nie zostaną uelastycznione – apelujemy: pozwólmy dojechać do pracy tym, którzy nie mają innej możliwości dostania się na miejsce. Jeśli możemy – przełóżmy naszą podróż poza godziny porannego i popołudniowego szczytu.

– mówił Maciej Hasik – rzecznik MPK w Częstochowie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj