Odwrót od węgla, a nawet oleju opałowego. Tylko ekologiczny gaz w szkołach i przedszkolach
Miejskie Przedszkole nr 9 przy ul. Sabinowskiej zyskało nową kotłownię gazową, oznacza to, że ogrzewanie węglowe zostało niemal całkowicie wyeliminowane w miejskich placówkach oświatowych, poinformował Urząd Miasta. Czy faktycznie jesteśmy bardziej eko i odchodzimy od węgla w Częstochowie?
Ekologiczny gaz w szkołach i przedszkolach
Przedszkole przy Sabinowskiej było jedną z ostatnich miejskich jednostek, które korzystały jeszcze z kotłowni węglowej. Przedszkole dwa lata temu przeszło termomodernizację, a obecnie zyskało też ekologiczne ogrzewanie.
Węgiel nadal spala się dla ogrzania sal w podstawówce nr 16 przy Ułańskiej i w przedszkolu przy św. Rocha. Kuchnie węglowe czekają jeszcze na zastąpienie nowocześniejszymi w podstawówkach nr 15 i 52. Miasto ogłasza też odwrót od paliwa w postaci oleju opałowego, w 15. zastąpi go kotłownia gazowa, docelowo tak będzie też w przedszkolu przy Połanieckiej.
Celem jest przejście na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Pozostałe placówki oświatowe w Częstochowie są już włączone do miejskiej sieci ciepłowniczej lub mają ogrzewanie gazowe.
Czytaj także: