Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Odpady porzucone na terenie rezerwatu koło Herbów

Facebook Twitter

Odpady porzucone na chronionym terenie, to niechlubny wkład mieszkańców w przyrodę, który właśnie odkryli leśnicy nad Liswartą. Śmieci były porzucone w rezerwacie Cisy koło Herbów w powiecie lublinieckim.

fot. gov.pl

Dzikie wysypisko znaleźli pracownicy katowickiego oddziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Znaleziono odpady metalowe i plastikowe oraz worki ze śmieciami. Wszystko wskazuje na to, że na terenie rezerwatu nieznana osoba pozbyła się odpadów poremontowych. Prawdopodobnie były tam od dawna, bo porastała je częściowo roślinność. „Część odpadów była zakopana pod ziemią, zdążyła już zarosnąć, a w trakcie sprzątania znaleźliśmy elementy wyposażenia kuchennego tj. stary piec, cegły i fragmenty dachówek, a także części zniszczonych ubrań” – podkreśla Adam Jurzykowski, główny specjalista ds. rezerwatów przyrody w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. W ramach akcji sprzątania zorganizowanej na tym obszarze, przyrodnicy uprzątnęli nielegalne wysypisko śmieci. Odpady o wadze prawie 100 kg zebrano i usunięto z rezerwatu. W sprzątaniu pomogło Nadleśnictwo Herby.

Rezerwaty przyrody są pod specjalną ochroną prawną i nadzorem leśników. Celowe zaśmiecanie takich obszarów, to świadome i poważne naruszanie prawa

Przypomina RDOŚ w Katowicach:

Natalia Zapała: Przypominamy, że na terenie rezerwatu obowiązuje szereg zakazów działających z mocy ustawy o ochronie przyrody. Świadome ich łamanie podlega karze grzywny albo aresztu. Jednym z nich jest zakaz zanieczyszczania i dokonywania zmian obiektów przyrodniczych. Śmieci pozostawione na terenie chronionym szkodzą glebie, roślinom i zwierzętom. Zaśmiecony rezerwat przyrody traci swoje walory.

– przestrzegała Natalia Zapała, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w naszym województwie.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do Radia Jura TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024