Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Odłóż telefon i żyj!

Facebook Twitter

Odłóż telefon i żyj! Takie napisy pojawiły się przy przejściach dla pieszych w Częstochowie. Na razie w trzech lokalizacjach, ale z pewnością pojawią się kolejne. To pomysł Miejskiego Zarządu Dróg, by zwrócić uwagę pieszym, że aby zadbać o swoje bezpieczeństwo muszą pozostać czujni w trakcie przechodzenia przez pasy, mimo przysługującego im pierwszeństwa przed pojazdami.

fot. czestochowa.pl

O garść statystyk zwróciliśmy się do Komendy Miejski Policji w Częstochowie. Sprawdziliśmy jak wiele wypadków jest udziałem osób pieszych w tym roku:

Stanowiły ponad 18% ogółu wypadków, do których doszło na terenie miasta i powiatu częstochowskiego. W podobnym okresie doszło do 31 wypadków z udziałem pieszych, w wyniku których 7 osób zginęło, a 25 zostało rannych. W analogicznych okresie 2020 takich wypadków było aż 61. Zginęło w nich 5 pieszych a 60 osób zostało rannych.

Jak słyszymy, statystki na szczęście poprawiają się:

Jak pokazują dane w 2021 roku można zauważyć znaczny spadek liczby zdarzeń i osób rannych w porównaniu do 2020 roku. Jednak to, co nas najbardziej niepokoi, to wzrost liczby ofiar śmiertelnych w tych zdarzeniach. W 2021 roku najwięcej wypadków i kolizji drogowych spowodowali kierujący nie ustępując pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. Odnotowaliśmy 15 takich zdarzeń. Pozostałe przyczyny do nieprawidłowe cofanie, omijanie, wyprzedzanie czy też nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu skręcając w drogę poprzeczną. W wypadkach tych z winy kierującego zginęło 2 pieszych.

Duża grupa osób poszkodowanych w wypadkach z udziałem pieszych to seniorzy:

Patrząc na liczbę wypadków ze skutkiem śmiertelnym, w tym roku w większości dochodziło do nich z winy pieszego. W wypadkach spowodowanych przez pieszego zginęło aż 5 osób. Ponad 50% wypadków było spowodowanych przez nieostrożne wejście na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd. Najwięcej ofiar wśród pieszych stanowili seniorzy w wieku ponad 60 lat. W tej grupie wiekowej zginęły 4 osoby, a 7 zostało rannych

– statystyki przybliżyła nam rzecznik Miejskiej Komendy Policji, Sabina Chyra – Giereś.

Hasło „Odłóż telefon i żyj” ostrzega przed ryzykiem nieuwagi przy ulicach PCK (przy tamtejszym szpitalu), Sobieskiego (na wysokości ul. Ogińskiego) oraz Krakowskiej (przy Galerii Jurajskiej). W planach jest umieszczenie takich ostrzeżeń w kolejnych miejscach.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj