Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Oddział położniczy Miejskiego Szpitala Zespolonego nie przyjmuje pacjentek. Powód? Brak personelu

Facebook Twitter

Porodówka Miejskiego Szpitala Zespolonego tymczasowo zawieszona. Co najmniej do soboty (26.03) wstrzymano przyjęcia pacjentek na oddział położniczy. O powody zapytaliśmy dyrekcję szpitala.

fot. zsm.czest.pl

Spowodowane jest to przypadkami losowymi, chorobowymi, które wystąpiły wśród personelu lekarskiego Oddziału Neonatologii, a troje lekarzy z czterech, którzy tam pracują, z dnia na dzień nie było w stanie pracować i nie udało nam się znaleźć zastępstwa na tyle szybko i na tyle skutecznie, żeby oddział mógł funkcjonować, dlatego do piątku zawiesiliśmy działalność neonatologii, a to się wiąże oczywiście z położnictwem, bo przy braku neonatologów Oddział Położniczy nie może działać. Mamy nadzieję, że od soboty oddział ruszy. O to będziemy zabiegać.

Z powodów przypadków losowych wśród personelu oddział musiał zostać zawieszony

– tłumaczy Wojciech Konieczny – dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego. Obecnie pacjentki w ciąży, które przyjeżdżają do lecznicy przy ul. Mickiewicza kierowana są do innych miejsc:

W Częstochowie jest to wojewódzki szpital, jest Oddział Położniczy w Blachowni i są okoliczne inne szpitale. Co do pacjentek i dzieci, które były, to część została wypisana do domu, bo urodzone były wcześniej, dwie pacjentki z dziećmi po porodzie zostały odesłane do innego szpitala, a dwie jeszcze przed porodem zostały przekazane, aby już urodziły w innym szpitalu. Tak to się odbyło w weekend. Nie było tych pacjentek dużo, także poszło to dosyć sprawnie. Natomiast teraz czekamy, żeby móc ogłosić, że możemy uruchomić oddział z powrotem.

Szpital nie mam rezerwowych pracowników, dlatego dochodzi do takich sytuacji:

Personelu generalnie brakuje w szpitalach. Co zrobić dzisiaj? Oczywiście poszukiwać, namawiać lekarzy do podjęcia pracy u nas. Robimy to cały czas. Mamy takie możliwości, tylko że one nie są z dnia na dzień. Kiedy występuje taka sytuacja, że kilku lekarzy na raz nie może pracować – taka sytuacja podobna wystąpiła w przypadku, kiedy również wszyscy lekarze oddziału neonatologii w jednym czasie zachorowali na Covid-19 półtora roku temu i też wówczas oddział nie działał. Czasami takie losowe zdarzenia mają miejsce i trudno mieć zapasową ekipę. Można znaleźć jednego lekarza lub dwóch z dnia na dzień

– podkreśla dyr. Wojciech Konieczny. Do sprawy będziemy jeszcze wracać.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj