Radio Jura Home

Gramy dla Was od 10 lat • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od września rodzice zapłacą za przedszkole. Propozycja przeszła głosami koalicji rządzącej w Radzie Miasta

Facebook Twitter

"Trwający czas walki z koronawirusem to nie jest dobry moment na wprowadzanie dodatkowych opłat dla częstochowian"- mówią miejscy radni PiS o przywróceniu częściowych odpłatności w miejskich przedszkolach.

Po 7 latach darmowej opieki dla maluchów rodzice znów zapłacą za dodatkowe godziny, jakie dzieci spędzają w placówkach po 13-tej:

Kiedyś już była taka płatność uiszczana. Przed wyborami pan prezydent od tego odstąpił. Dzisiaj powrót do tego, żeby znów te dodatkowe godziny – to nie są dodatkowe godziny, one w ustawie po godz. 13 tak rzeczywiście są określane, ale zazwyczaj dzieci przebywają dłużej niż do godz. 13. Mało który rodzic może odbierać o tak wczesnej porze dzieci z przedszkola, więc oczywistym jest, że te dzieci przebywają do godz. 15-16.

Mimo dyskusji i sprzeciwu radnych opozycji, nowa uchwała o odpłatności za przedszkola w Częstochowie została przyjęta

– mówi Monika Pohorecka. Rodzice maluchów odczują opłatę, może to być kilkaset złotych miesięcznie za przedszkole:

Wszyscy wiemy, że dzisiaj placówki są zamknięte. Tym samym rodzice zostali w sytuacji trudnej, ponieważ muszą zapewnić swoim pociechom najmłodszym opiekę w domu, często wiąże się to z tym – brak świadczenia pracy, niższe wynagrodzenie, część rodziców w ogóle nie pracuje w tym okresie. Średnia kwota około 200 zł dodatkowo miesięcznie. Pamiętajmy o tym, że często rodzice nie mają tylko jednego dziecka, ale dwoje i to jest trudny czas i trudny moment

– nowe przepisy przegłosowanie przez Radę Miasta oceniała Monika Pohorecka. Odpłatność częściowa za przedszkola ma znów obowiązywać 1 września tego roku. Dodajmy, że 100% ulga za odpłatność w częstochowskich przedszkolach obowiązywała od 2014 roku. Sprawę komentują także nasi słuchacze, którzy dzwonią do nas pod nr. 34 389 89 89.

Witam, chciałabym się dowiedzieć taką rzecz, bo słyszałam, że prezydent Matyjaszczyk razem ze swoimi radnymi uchwalił, że od września tego roku będą opłaty za przedszkole i nie wiem, czy są to tylko plotki, czy faktycznie tak będzie. Słyszałam też argumentację, że w Częstochowie będzie teraz opłata za przedszkole, ponieważ w innych miastach też jest. Bardzo ciekawa argumentacja. Szkoda, że prezydent nie patrzy i np. wycina drzewa, a nie patrzy na inne miasta, w których są drzewa nie wycinane a dodatkowe są sadzone.

Dzwońcie do nas w każdej sprawie – ważnej dla Was!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj