Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od stycznia do maja aż 307 pijanych kierowców na częstochowskich drogach. Ostatnie ich wyczyny okiem policji

Facebook Twitter

Ponad 300 pijanych kierowców lub kierujących pod wpływem alkoholu, zatrzymała w tym roku częstochowska policja. To dramatyczne statystyki, szczególnie że spora część tych osób przyczyniła się do wypadków lub spowodowała kolizje i duże straty.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

Przede wszystkim osoby z promilami na drodze to ogromne zagrożenie, przypomina rzecznik miejskiej komendy.

Podkom. Sabina Chyra-Giereś: Reagujmy, kiedy widzimy, że za kierownicę wsiada nietrzeźwy. Czasami wystarczy jeden telefon, aby nie dopuścić do tragedii. Od stycznia do 15 maja policjanci z Częstochowy zatrzymali już 307 osób, które wsiadły za kierownicę znajdując się pod wpływem alkoholu. W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat pozbawienia wolności.

Jak mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś, tylko w tym tygodniu mieliśmy kilka kompletnie upojonych osób za kółkiem, które stwarzały śmiertelne zagrożenie dla innych kierowców i dla pieszych. Do takich sytuacji doszło m.in. w centrum miasta obok linii tramwajowej:

Podkom. Sabina Chyra-Giereś: Rozpędzony samochód przejechał przez torowisko i zatrzymał się w poprzek ulicy Orzechowskiego, tuż przed przejściem dla pieszych. Za kierownicą siedział 61-letni obywatel Rosji. Badanie wykazało, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Razem z pasażerem, który również był pijany, zostali doprowadzeni do izby wytrzeźwień. Nieodpowiedzialnym kierowcom, którzy wsiadają za kierownicę pojazdów po spożyciu alkoholu, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

W drugim zdarzeniu pijany kierowca wypadł z jezdni, staranował ogrodzenie i zatrzymał się tuż obok placu zabaw. Grozi mu odpowiedzialność karna:

Podkom. Sabina Chyra-Giereś: Peugeot wjechał w ogrodzenie prywatnej posesji na Lisińcu, zatrzymując się na przydomowym placu zabaw. Sprawca zdarzenia drogowego po drodze zdemolował  kilkanaście przęseł betonowych. Za kierownicą siedział kompletnie pijany 34-latek z Częstochowy. Mężczyzna miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i obligatoryjnie nałoży na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 tys. do nawet 60 tys. złotych.

fot. czestochowa.policja.gov.pl

Tak wyglądało na częstochowskich drogach tylko kilka ostatnich dni. Jedźmy z głową i nie po alkoholu, apelowała do wszystkich rzecznik KMP Sabina Chyra-Giereś.

 

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 lutego 2023