Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od przedszkola przez podstawówkę po liceum. Edukacyjny projekt Ja i Mój Region

Facebook Twitter

Pięć częstochowskich placówek realizuje projekt „Ja i mój region – kreatywna twórczość". Jest adresowany zarówno do przedszkoli jak i szkół, a dotyczy historii oraz tradycji Częstochowy i okolic.

Inauguracja odbyła się w Miejskim Przedszkolu nr 37, gdzie projekt rozpoczęły wspólne warsztaty:

Anna Lis: Tak naprawdę ten projekt jest na trzech poziomach edukacyjnych: przedszkole, szkoła podstawowa i szkoła średnia. Jest to naprawdę piękny i wartościowy projekt, którego celem tak naprawdę jest przynależność regionalna, żeby ta młodzież i te dzieci kultywowały i kontynuowały oczywiście tradycje, zwyczaje naszego regionu. Aby wpajać temu młodemu człowiekowi to identyfikację z tym miejscem urodzenia, wychowania i zamieszkania. Czyli nic innego jak nasza mała ojczyzna. Będziemy poznawać ciekawych ludzi na ciekawych spotkaniach.

– mówiła Anna Lis, dyrektorka z przedszkola nr 37 w Częstochowie. Całe przedsięwzięcie rozciągnięte w czasie będzie kontynuowane w tym roku szkolnym. Spotkania w określonych szkołach lub przedszkolach będą odbywać się cyklicznie co miesiąc:

Joanna Zasępa: Tym elementem projektu który będzie koordynowała moja szkoła – to są tańce przyśpiewki ludowe, może zapoznanie z ludowym strojem częstochowskim i również zamysłem jest stworzenie słowniczka gwary częstochowskiej. Chcielibyśmy może zaprosić zespół z terenu Częstochowy, który nam to pokaże, zademonstruje i wdroży nas w to działanie, bo działając dłużej w tej branży, myślę że wiedzę ma dużą, a być może z jakąś osobą która ma na swoim koncie wiele lat doświadczenia i potrafi nam to powiedzieć, pokazać, zademonstrować albo zaśpiewać tak na żywo.

– dodaje Joanna Zasępa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24. Duży międzyszkolny projekt związany z edukacją regionalną, porusza różnorodną tematykę. Dotyczy m.in. obrzędów i tradycji, regionalnych kulinariów, czy historii Częstochowy. Najmłodsi poznają te zagadnienia, młodzież je w ciekawy sposób utrwala:

Maciej Trzmiel: Ta część, która będzie przez nas realizowana, będzie częścią pewnie tych ważniejszych zabytków, wydarzeń  historyczne które są w Częstochowie, a myślę że również i postaci które z miastem są związane. Czyli spacer Aleją NMP. „Ławeczko” do tematu podejdziemy, będzie można sobie usiąść, zatrzymać się i posłuchać czego dokonał osoby, które znamienite  miejsce w Alejach znalazły. Ta paleta wiekowa tutaj ma bardzo duże znaczenie, żeby każdy po prostu wyciągną to co ważne z tych wydarzeń historycznych dla siebie.

O zaangażowaniu w projekt „Ja i mój region…” mówił też dyrektor częstochowskiego Ekonomika – Maciej Trzmiel.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023