StartWiadomość dnia Wiadomości

Od poniedziałku wracają kontrole na polskich granicach

MSWiA zdecydowało o przywróceniu kontroli w związku w mającymi ogólnoświatowy wymiar, wydarzeniami jakie będą miały miejsce w naszym kraju. Mowa o szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży. Dlatego już od poniedziałku (4.07.) przywrócona zostanie kontrola na wewnętrznej granicy Unii Europejskiej z: Niemcami, Słowacją, Czechami i Litwą, a także w portach i na lotniskach.

Kontrole będą odbywały się w określonych dniach i godzinach, w wybranych miejscach na trasach przecinających granicę. Będą ich dokonywały mobilne patrole Straży Granicznej, które będą wykorzystywać specjalistyczne pojazdy tak zwane schengenbusy. Są one wyposażone w przenośne urządzenia z dostępem do baz danych, do weryfikacji autentyczności dokumentów, urządzenia do identyfikacji narkotyków oraz urządzenia do kontroli radiometrycznej, czyli takie, które pozwalają wykryć materiały promieniotwórcze.

Kontrole mają być wyrywkowe i jak zapewnia MSWiA nie będą uciążliwe dla obywateli. Dodajmy, że zasady przekraczania granicy nie zmieniają się, by wyjechać do krajów Unii Europejskiej nadal wystarczy dowód osobisty.

Zostaw komentarz