Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Od lutego inne stawki za odbiór odpadów, dla kogo? UM przypomina

Od lutego zapłacimy więcej za śmieci. Dlaczego? Bo ceny rosną, koszty funkcjonowania systemu również, a stawki w Częstochowie były niezmienione od kilku lat.

Stawki za odbiór odpadów
fot.mat.prasowe

Szacowany czas czytania: 01:53

Stawki za odbiór odpadów

Rada Miasta w grudniu zdecydowała o nowym cenniku, który już w przyszłym miesiącu wejdzie w życie. Metodę obliczania opłat za odbiór odpadów przypomina Tomasz Jamroziński z biura prasowego Urzędu Miasta:

Tomasz Jamroziński: W Częstochowie opłata za odpady naliczana jest na dwa sposoby, w przypadku domów jednorodzinnych zależy od zadeklarowanej liczby mieszkańców, czyli to jest stawka od osoby. Natomiast w blokach, czyli w zabudowie jednorodzinnej od ilości zużytej wody. Rada Miasta uchwaliła takie rozwiązanie w grudniu 2020 roku, mając na uwadze przede wszystkim konieczność uszczelnienia systemu gospodarowania odpadami. System naliczania opłaty, w którym weryfikuje się ilość wykorzystanej wody, pozwala bowiem dużo skuteczniej ujawniać przypadki uchylania się od płatności, a więc sytuacji, gdy za nieoficjalnych mieszkańców bloku płaciłaby cała reszta.

Od lutego tyle samo za śmieci zapłacimy w domach jednorodzinnych, ale lokatorzy blokowisk już otrzymują informację o nowych kwotach:

Tomasz Jamroziński: Nie zmieni się stawka opłaty za gospodarowanie odpadami dla nieruchomości jednorodzinnych, to 34 zł od osoby, a więc kwota niezmienna od połowy 2020 roku. Natomiast dotychczasowa stawka dla budynków wielolokalowych obowiązująca od ponad czterech lat, wzrośnie od 1 lutego 2025 roku do 11,5 zł za metr sześcienny wody.

Nie wszyscy wywiązują się z segregowania odpadów, a to dla samorządu spory problem, dodają częstochowscy urzędnicy:

Tomasz Jamroziński: Rada Miasta zdecydowała także o podwyższeniu stawki opłaty śmieciowej dla nieruchomości, w których właściciele nie wypełniają obowiązku selektywnego zbierania odpadów, zapłacą oni 23 złote za metr sześcienny zużytej wody. Nie zmieniają się lokalne przepisy dotyczące ulgi w wysokości 50% opłaty dla gospodarstw domowych, w których dochód nie przekracza kwoty uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej oraz dla rodzin wielodzietnych z Kartą Dużej Rodziny.

Czytaj także:

 

REKLAMA