Radio Jura Home

MOJE MIASTO MOJE RADIO • Częstochowa 93.8 FM Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

Od kilku dni Częstochowa ma nowy sztandar miejski

Facebook Twitter

Od kilku dni Częstochowa ma nowy sztandar miejski. Teraz obok godła Polski widnieje na nim herb po heraldycznej korekcie. Na okoliczność jubileuszu samorządu zaprezentowano mieszkańcom nowy sztandar, a ten dotychczasowy, już historyczny został przekazany do Muzeum Częstochowskiego.

Uroczystość odbyła się w Ratuszu:

Krzysztof Matyjaszczyk: Oficjalna prezentacja sztandaru to pewna część procesu, który rozpoczęliśmy jeszcze przed wielkim jubileuszem 800-lecia Częstochowy. Za nami heraldyczna korekta herbu, hejnał skomponowany przez Mateusza Pospieszalskiego, a teraz sztandary.

Na stronie prawej nowego sztandaru znajduje się godło państwowe – biały orzeł na czerwonym tle z głową zwróconą w stronę drzewca, na lewej stronie – na białym tle – widnieje aktualny herb miasta oraz napis Miasto Częstochowa.

Krzysztof Matyjaszczyk: To symbole istotne dla osób, które chcą identyfikować się z miastem i dla nas mają znaczenie. Mam nadzieję, że ten sztandar będzie brał udział w wielu różnych miejskich i nie tylko miejskich uroczystościach.

Drzewiec sztandaru także zwieńczony jest herbem miasta. Podczas oficjalnej części w Ratuszu mówili prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz Katarzyna Ozimek, dyr. Muzeum Częstochowskiego.

Zobacz także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 czerwca 2023